شرح

فعالیت اصلی موسسه‌ی نیکوکاری مهرطه؛ نگهداری شبانه‌روزی، سرپرستی و حمایت همه‌جانبه از دختران بی‌سرپرست و بدسرپرست است.

مــهــرطه مانند یک خانواده‌ی واقعی، در جنبه‌های مختلف زندگی، متعهدانه همراه و حامی فرزندان خود است.

۷- امور فرهنگی و تفریحی

استفاده‌ی بهینه از اوقات فراغت و سرزندگی و شادابی دختران، از دغدغه‌های جدی خانواده‌ی مــهــرطه‌ست. با توجه به تأثیر فعالیت‌های گروهی در آموزش مهارت‌های فردی و اجتماعی، کلاس‌ها و کارگاه‌های متنوع هنری، فرهنگی، ورزشی و… متناسب با گروه‌های سنی دختران در خانه‌های مــهــر برگزار می‌شود. در برگزاری این کلاس‌ها تلاش می‌شود تا ضمن پر کردن اوقات فراغت، مهارت‌های مختلفی در فرزندان تقویت شود و استعدادهای آنان شناسایی و شکوفا شود.

همچنین برنامه‌های اردو و گردش تفریحی-علمی و سفرهای متنوعی در طول سال اجرا می‌گردد تا فرزندان مــهــرطه نیز مانند تمام کودکان، ایامی از سال را در کنار اعضای خانواده‌ی مــهــرطه به آموختن و زیستن و تفریح در محیطی خارج از خانه و مدرسه بگذرانند.

با توجه به سن دختران ساکن در خانه‌ی ارغوان که همگی بالای ۱۲ سال هستند و در دوران حساس بلوغ به‌سرمی‌برند؛ فعالیت‌های فرهنگی شکل متفاوت‌تری به خود می‌گیرد. یکی از دغدغه‌های مــهــرطه یافتن راه‌های مناسب برای گذار ایمن فرزندان از این دوران است. از راهکارهای اندیشیده‌‌شده، برگزاری کلاس‌های آشنایی فرزندان با مهارت‌های زندگی‌ست.

۶- بهداشت و درمان

توجه به سلامت فرزندان و رسیدگی به خدمات درمانی، از دغدغه‌های مهم موسسه‌ی مــهــرطه‌ست. ادامه‌ی روندهای درمانی مورد نیاز پس از پذیرش فرزندان در موسسه، پیشگیری از بروز بیماری‌ها با چکاپ‌های روتین، آزمایش‌های دوره‌ای، چکاپ‌های شش‌ماهه‌ی چشم‌پزشکی، چکاپ دندان‌پزشکی و اورتودنسی، امور درمانی پوستی و همچنین بررسی سلامت روانی فرزندان؛ با همکاری صمیمانه و داوطلبانه‌ی پزشکان متعهد و مراکز درمانی معتبر، صورت می‌گیرد.

واحد مشاوره‌ی موسسه، نقش فعالی در نظارت، برنامه‌ریزی و پیگیری بهداشت روانی فرزندان در مراحل مراقبت و انتقال به جامعه یا خانواده داشته و به‌صورت مستمر، جلسات مشاوره‌ی فردی و گروهی در راستای ارتقای بهداشت روانی و آگاهی فرزندان؛ برگزار می‌کند.

۵- امور حقوقی

ثبت رسمی تولد، حق داشتن نام، کسب تابعیت و تا حد امکان حق شناختن والدین؛ در ماده‌ی ۷ پیمان‌نامه‌ی کودک، به‌عنوان حقوق اساسی کودک بیان شده است.

تیم حقوقی مــهــرطه در زمینه‌های متعددی همچون امور هویتی فرزندان (گواهی ولادت و ثبت شناسنامه برای فرزندان فاقد شناسنامه، کارت ملی و پذیرش فرزندان جدید)، پیگیری وضعیت صلاحیت والدین و اعضای خانواده برای برقرای ارتباط یا دیدار با فرزند، بررسی امکان رجوع فرزند به خانواده یا اقوام نزدیک، امور دادگاهی، هماهنگی‌های لازم با بهزیستی و… فعالیت می‌کند.

۴- آموزش

یکی از دغدغه‌های موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه، آموزش رسمی دختران تحت سرپرست و توانمند‌سازی آنان است تا پس از پایان تحصیلات بتوانند به‌عنوان عضوی مفید و مستقل در جامعه زندگی کنند. واحد مددکاری اجتماعی؛ مسئولیت کلیه‌ی امور مربوط به ثبت‌نام، تشکیل پرونده‌ی تحصیلی، مراجعه به آموزش و پرورش، بررسی و پیگیری روند آموزشی و شرکت در جلسات اولیا و مربیان مدرسه را به‌عهده دارد.

تهیه‌ی وسایل مورد نیاز تحصیل، از جمله لوازم تحریر، لباس مدرسه و هماهنگی رفت‌وآمد فرزندان در طول سال تحصیلی نیز بر عهده‌ی تیم مددکاری اجتماعی‌ست. این واحد با رصد منظم و مستمر وضعیت آموزشی فرزندان، با همکاری معلمان داوطلب؛ اقدام به رفع مشکلات احتمالی تحصیلی نموده و در رده‌های سنی بالاتر اقدامات ویژه‌تری مانند ثبت‌نام کلاس‌های کنکور و مشاوره‌ی تحصیلی را پوشش می‌دهد.

برخی از دختران به‌‌دلیل شرایط خاص تحصیلی، از جمله بازماندگی تحصیل قبل از ورود به مــهــرطه، در مدارس غیرانتفاعی مشغول تحصیل هستند. گاه مدیران مدارس به دختران تحت پوشش تخفیف داده یا آن‌ها را رایگان می‌پذیرند.

تلاش موسسه‌ی خیریه مهرطه برای قبولی دختران تحت سرپرست، در دانشگاه‌های دولتی‌ست. اما درصورتی که هرکدام از دختران، در دانشگاه آزاد و رشته‌ی مورد علاقه قبول شوند، هزینه‌ی تحصیل تقبل خواهد شد.

۳- مددکاری و مشاوره

تیم مددکاری اجتماعی مــهــرطه، از لحظه‌ی ورود فرزندان، به‌منظور شناخت بهتر و پیگری وضعیت دختران؛ به‌طور مستمر در خانه‌های اقاقیا و ارغوان حضور داشته و در مراحل مختلف زندگی، آنان را همراهی و حمایت می‌کند.

این واحد، متشکل از افراد دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی خدمات اجتماعی و مددکاری اجتماعی در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد بوده، که با تجربه و مهارت‌های خود در نقش تسهیل‌گر و مداخله‌گر و میانجی در حل مسائل فرزندان تلاش می‌کنند.

در حقیقت گروه مددکاری اجتماعی، نیازهای متناسب با سن و مشخصات فردی هر فرزند را شناسایی کرده و در موارد خاص؛ سعی در حل دشواری‌ها و مسائل، و بهبود شرایط عاطفی و روحی آن‌ها دارد. مددکارهای اجتماعی همواره تلاش می‌کنند در محیطی امن، صمیمانه و حرفه‌ای با دختران در تعامل باشند و در شرایط مختلف، فرآیند زندگی را برای آنان تسهیل کرده و یاری‌گر آن‌ها باشند.

نقش اصلی مددکاران اجتماعی شناسایی توانمندی‌ها و نقاط قوت و ضعف هر فرزند و کمک به رشد و بالندگی صحیح فرزند در جهت توانمندی‌هایش برای رسیدن به هدف غایی -یعنی استقلال نسبی در حوزه‌ی فردی، اقتصادی و اجتماعی- ست.

مددکاران اجتماعی در محیط‌های «شبه خانواده» به‌صورت تیمی در تعامل با همکاران مربی و روانشناس فعالیت نموده و تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی می‌نمایند.

حلقه‌ی اتصال فرزندان به موسسات دیگر (دادسرا، سازمان بهزیستی، ثبت احوال، سازمان زندان‌ها، آموزش و پرورش و…) و خانواده‌ی فرزندان بدسربرست، مددکاران اجتماعی هستند.

۲- خانه‌ی ارغوان

ساختمان ارغوان، واقع در خیابان لارستان، خانه‌ی دختران نوجوان و جوان بی‌سرپرست و بدسرپرست تحت پوشش مــهــرطه‌ست.

مهرطه با حمایت شبانه‌روزی از این فرزندان در تمامی زمینه‌ها، سعی دارد نقش خانواده را برای رشد و بالندگی دختران خود ایفا نماید.


ببینید: تصاویر «خانه‌ی ارغوان»


این خانه ابتدا با ۵ فرزند در سال ۱۳۸۳ تاسیس شد. درحالی‌که پیش از آن محل نگهداری پسران (خانه‌ی سبز) بود.

درحال‌حاضر در طبقه‌ی زیرهمکف خانه‌ی ارغوان سالن اجتماعات مجهز، رخت‌شوی‌خانه و سردخانه‌ی مواد غذایی قرار دارد. طبقه‌ی همکف محل استقرار واحد اداری و کتابخانه‌ی «کوچه‌ی ما»ست.

طبقه‌ی اول دارای یک واحد مسکونی برای فرزندان نوجوان ۱۳-۱۵ سال، طبقه‌ی دوم دارای دو واحد مجزا برای فرزندان ۱۵-۱۸ سال و دانشجو یان، طبقه‌ی سوم محل آشپرخانه، سوئیت کنکوری‌ها و همچنین دارای اتاق خیاطی‌ست.

حمایت از دختران پس از مستقل شدن، از سیاست‌های اصلی موسسه‌ی مــهــرطه‌ست. پس از آن‌که فرزندان به سطحی از توانمندی و بلوغ برای زندگی مستقل برسند؛ درصورت تمایل می‌توانند موسسه را ترک نمایند اما کماکان زیر چتر حمایتی خیریه مهرطاها باقی خواهند ماند و مــهــرطه مانند یک خانواده‌ی واقعی به یاری فرزندان خود ادامه می‌دهد و در فراهم نمودن مسکن مناسب، اشتغال و ازدواج؛ دخترانش را همراهی می‌کند.

۱- خانه‌ی اقاقیا

هر کودکی نیاز به خانواده دارد.

سرپناه، تغذیه، بهداشت، تحصیل و رفاه، حق همه‌ی کودکان است.

ساختمان اقاقیا واقع در خیابان میرزای شیرازی، دارای مجوز نگهداری دختران ۳ تا ۷ ساله‌ی بی‌سرپرست و بدسرپرست است.


ببینید: تصاویر «خانه‌ی اقاقیا»


موسسه خیریه مهرطاها با حمایت شبانه‌روزی از این فرزندان در تمامی زمینه‌ها، سعی دارد نقش خانواده را برای رشد و بالندگی دختران خود ایفا نماید.


⇔ در موبایل و تبلت صفحه را به راست بکشید ⇔

شرح

موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه، با هدف پیشگیری از افزایش آسیب‌های اجتماعی؛ علاوه ‌بر حمایت از دختران بی‌سرپرست، بدسرپرست و در معرض آسیب؛ از زنان سرپرست خانوار نیز در حوزه‌های مالی، درمانی و آموزشی، حمایت می‌کند. درحال‌حاضر نزدیک به ۱۲۰ خانواده‌ی نیازمند در تهران، جیرفت و هامون، تحت پوشش خدمات حمایتی مــهــرطه هستند.

۳- هامون

شهرستان هامون یکی از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان، در شمال‌شرق استان است. مرکز این شهرستان شهر محمد آباد است که جمعیتی بالغ بر ۲۶۸۱ نفر دارد.

موسسه‌ی خیریه مهرطه که در طول فعالیت ۱۶ساله‌ی خود همواره در پی کاهش آسیب‌های اجتماعی و بهبود شرایط زندگی کودکان و زنان بوده است، به منطقه‌ی سیستان توجه ویژه داشته و پروژه‌های حمایتی خود را در این مناطق نیز دنبال می‌کند.

با توجه به شرایط اقتصادی نامطلوب و خشکسالی‌های حاکم در منطقه‌ی سیستان و بلوچستان و در راستای استفاده از توانایی‌های زنان در بهبود شرایط موجود؛ از سال ۱۳۹۶ تا کنون، طرح توانمندسازی و خوداشتغالی زنان در استان سیستان و بلوچستان به شرح زیر دنبال می‌شود:

← با هدف توانمندسازی، زنان علاقه‌مند و دارای مهارت‌های دستی در منطقه‌ی هامون شناسایی و استعدادیابی می‌شوند.

← با هدف افزایش سطح دانش و آگاهی و رشد فردی، دوره‌های آموزشی مخصوص مادران در استان سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود.

← مشاغل خانگی و صنایع‌دستی بومی که منجر به ایجاد جاذبه‌ی توریستی و درآمدزایی گردند، شناسایی می‌شوند.

← فضاهای کارآفرینی و کارآفرینان علاقه‌مند و باانگیزه در منطقه، شناسایی می‌شوند.

← با همکاری بنیاد توسعه کارآفرینی، اتاق کارآفرینی در ۴ مدرسه‌ی استان به برگزاری کارگاه‌های کارآفرینی می‌پردازد.

← کارگاه‌های مهارت‌آموزی در حوزه‌های استعدادیابی‌شده، در جهت توانمندسازی زنان سرپرست خانوار یا تحت سرپرستی، برگزار می‌شود.

۲- جیرفت

روستای قاسم‌آباد در ۴۵ کیلومتری شهرستان جیرفت، جمعیتی حدود ۷۵۰ نفر دارد. به دلیل خشکسالی، اکثر اهالی روستا که شغل پیشین آن‌ها کشاورزی بوده است، با مشکلات معیشتی بسیاری دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

موسسه‌ی نیکوکاری مهرطاها با همراهی حامیان و داوطلبان، توانسته است دامنه‌ی فعالیت‌های حمایتی و توانمندسازی خود را گسترش داده و پروژه‌ی توانمندسازی زنان شهرستان جیرفت را از سال ۱۳۹۵ تاکنون اجرا و دنبال کند.


ببینید: تصاویر «پروژه‌ی جیرفت»

بخوانید: گزارش کامل «پروژه‌ی جیرفت»


این پروژه همراه با تعامل و ارتباط موثر با افراد محلی حاشیه‌ی شهرستان جیرفت، برای دو گروه ویژه‌ی زنان و کودکان در روستای قاسم‌آباد جیرفت به شرح زیر انجام شده است:

← در راستای طرح توانمندسازی زنان؛ کلاس‌ها و کارگاه‌های دوره‌ای پته‌دوزی، گلابتون‌دوزی، حصیربافی و دوخت کیف و تولید محصولات خلاقانه‌ی جدید (زیربشقابی، سبد و…) در این روستا برگزار شده است.

← کارگاه ایجاد و نحوه‌ی گردش صندوق‌های پس‌انداز و چگونگی کارکرد آن برای گروه‌های خودیار زنان محلی برگزار شده است.

← در حوزه‌ی مددکاری اجتماعی، دوره‌های فرزندپروری و مشاوره‌ی فردی مادران و معلمان، به‌صورت دوره‌ای و متناوب، با حضور یک روان‌شناس در روستا برگزار می‌گردد.

← در راستای توانمندسازی معلمان و آموزش مربی محلی، کارگاه طرح «با من بخوان» در شهرستان جیرفت برگزار شده است.

← در راستای طرح اشتغال‌زایی از سال ۱۳۹۶ تولید صنایع‌دستی زنان، از جمله محصولات حصیری و پتینه‌دوزی، جهت فروش و کسب درآمد از طریق سایت‌های فعال حوزه‌ی صنایع‌دستی (مانند وب‌سایت دستادست) به تهران ارسال و فروخته شده است.

← گروه زنان پتینه‌دوز شهرستان جیرفت، با دست‌ساخته‌های خود، امکان حضور در دو نمایشگاه را به دست آورده‌اند.

← در راستای اشتغال‌زایی، تعدادی از بانوان محلی درحال آموزش دوره‌ی مربی‌گری دوخت عروسک هستند تا بتوانند به دیگر بانوان روستاها نیز آموزش دهند.


ببینید: تصاویر «پروژه‌ی جیرفت»

بخوانید: گزارش کامل «پروژه‌ی جیرفت»


طرح توانمندسازی زنان، با عنوان «توانمندسازی روانی اجتماعی زنان روستای قاسم‌آباد» به‌صورت پروپوزال تهیه شده و به سازمان‌ها و مراجع ذی‌ربط ارسال شده است.

۱- تهران

یکی از فعالیت‌های مهم موسسه مهرطه، ایجاد شبکه‌ای از زنان دچار سندرم «آشیانه‌ی خالی»ست. هنگامی‌که دختران بدسرپرست و در معرض آسیب، محیط خانه را ترک می‌کنند، مادران یا زنان سرپرست، دچار افسردگی و احساس غیر مفید بودن شده و بیماری‌های روحی و روانی پیچیده‌ای را تجربه می‌کنند.

خیریه مهرطاها در ساختار متمرکز تهران، این زنان را به‌صورت دوره‌ای گرد هم آورده، به آن‌ها مهارت‌آموزی کرده و با هدف اشتغال‌زایی و استقلال مالی، از قابلیت‌های آنان برای برپایی بازارچه‌های خیریه استفاده می‌کند.

درحقیقت موسسه‌ی نیکوکاری مهرطه در کنار نگهداری دختران بدسرپرست، تلاش می‌کند تا خانواده‌های آنان را توانمند سازد. به‌طوری‌که سرپرست خانواده بتواند روی پای خودش بایستد و دختران، به آغوش خانواده‌ها بازگردند.


⇔ در موبایل و تبلت صفحه را به راست بکشید ⇔

شرح

در سال‌های اخیر با وجود بحران‌های اقتصادی و گسترش فقر در مناطق محروم؛ موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه در ایجاد بستر مناسب تعلیم و تربیت کودکان و حمایت از حقوق آنان گام‌های موثری برداشته و محصلین مناطق محروم را با ساخت مدرسه و فعالیت مددکاری، تحت حمایت خود قرارداده است.

در این راستا، دو مدرسه‌ی ابتدایی و دبیرستان در جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان، احداث شده است.

۲- هامون

مدرسه‌ی مــهــر هامون، در سال ۱۳۹۷ با همت «سرکار خانم دهمرده»، خیّرِ سیستانی، همکاری موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه و پشتیبانی اداره‌ی کل نوسازی و تجهیزات مدارس استان سیستان، افتتاح شده است.

هدف از اجرای این پروژه، کاهش محرومیت کودکان منطقه‌ی محمدآباد زابل و ارتقاء سطح آموزش، سلامت و اشتغال برای مردم این ناحیه بوده است.

مدرسه واقع در شهر هامون با مساحت ۴۰۵ متر، یکی از مدارس نیمه‌ساخته‌ی رهاشده توسط سازمان نوسازی آموزش و پرورش بود که جهت تکمیل و تجهیز، به‌عنوان پروژه‌ی «مــهــرِ هامون» انتخاب شد.

درحال‌حاضر این مدرسه دارای ۶ کلاس، یک دفتر، کتابخانه، آبدارخانه و ۸  دستشویی‌ست. تمامی کلاس‌ها مجهز به وسایل و تجهیزات آموزشی و همچنین دستگاه خنک‌کننده‌ی اسپلیت هستند.

تعداد دانش‌آموزان بالغ بر ۱۵۰  نفر است که با توجه به موقعیت مکانی مــهــرِ هامون، فاصله‌ی کمی را برای رفت‌وآمد به مدرسه طی می‌کنند.

مرکز فرهنگی هامون در کنار مدرسه‌ی مــهــرِ هامون واقع شده و محلی برای برگزاری کلاس‌ها و رویدادهای فرهنگی‌ست. همچنین ۲ سالن ورزشی جهت برگزاری مسابقات و برنامه‌های ورزشی دانش‌آموزان راه‌اندازی شده است.

با توجه به شرایط اقلیمی و محرومیت شهرستان هامون، ضعف قابل توجهی در حوزه‌ی سلامت این منطقه موجود است. در این راستا تیم داوطلبانه‌ی پزشکی مــهــرطه، اقدامات زیر را موازی با پروژه‌ی مدرسه‌سازی هامون، برای دانش‌آموزان انجام داده است:

← شناسایی کودکان و دانش‌آموزان نیازمند حمایت در حوزه‌ی تغذیه، بهداشت و سلامت؛

← جمع‌آوری وسایل اولیه‌ی بهداشتی برای کودکان نیازمند؛

← اجرای طرح حمایتی غذایی با تهیه‌ی یک میان‌وعده برای دانش‌آموزان؛

← حمایت از فعالیت‌های فوق‌برنامه‌ی ورزشی در مدارس؛

← خرید تجهیزات ورزشی، شطرنج و وسایل برقی بدنسازی؛

۱- جیرفت

پروژه‌ی ساخت دبستان مــهــرطه در روستای قاسم‌آباد جیرفت از سال ۱۳۹۵ آغاز شده است.


ببینید: تصاویر «پروژه‌ی جیرفت»

بخوانید: گزارش کامل «پروژه‌ی جیرفت»


در کنار ساخت و تجهیز دبستان مــهــرطه:

← کلاس‌های نقاشی، کتاب‌خوانی و کامپیوتر، برای کودکان دختر و پسر ۶ تا ۱۷ سال برگزار شده است.

← کلاس کاراته برای اولین‌بار در روستا، برای دختران و پسران برگزار شده است.

← کلاس تقویتی ریاضی برای دانش‌آموزان برگزار شده است.

← کتابخانه‌ی روستا با تلاش حامیان و همکاری گروه طرح «با من بخوان»، بازسازی شده است.

← طرح تغذیه‌ی کودکان در سه وعده از ابتدای مهرماه هر سال اجرا شده است.

← به کودکان نیازمند، لوازم‌التحریر و لباس فرم مدرسه اهدا شده است.


ببینید: تصاویر «پروژه‌ی جیرفت»

بخوانید: گزارش کامل «پروژه‌ی جیرفت»⇔ در موبایل و تبلت صفحه را به راست بکشید ⇔