نذر مــهــر

نذر به‌نوعی قراردادی‌ست که قلبا میان یک فرد و خداوند بسته می‌شود، برای این‌که در راهی خیر قدم بردارد و با جذب انرژی مثبت آن، به خواسته و نیاز درونی خویش نزدیک‌تر شود.

هنرمند: ناشناس

نذر در لغت به معنی شرط و پیمان است. یعنی آن‌چه شخص با خود تعهد می‌کند که در راه خدا انجام دهد. نذر کردن درحقیقت تصمیمی‌ست برای این‌که انسان کاری را در راه خیر و نیکی و در مسیر الهی انجام دهد. مثل این‌که برای قدم گذاشتن در مسیر خیر نذر کنیم به افراد کم‌بضاعت غذا دهیم؛ یا برای زنان بی‌سرپرست حمایت شغلی و مالی فراهم کنیم؛ برای دختران بی‌سرپرست امکان تحصیل ایجاد کنیم؛ یا برای زوج‌های جوان جهیزیه تهیه کنیم؛ و یا حتی برای آزادی زندانیان بی‌گناه از زندان قدمی برداریم.

همه‌ی این راه‌ها، به‌نوعی قراردادهایی‌ست که قلبا میان یک فرد و خداوند بسته می‌شود، برای این‌که در راهی خیر قدم بردارد و با جذب انرژی مثبت آن، به خواسته و نیاز درونی خویش نزدیک‌تر شود.

برخی نذرها به‌طور روزمره و در زمان‌های مختلف و به‌صورت روتین و مداوم در زندگی اشخاص وجود دارند. مثل نذر حمایت مادام‌العمر از یک کودک بی‌سرپرست.

برخی نذرها به‌صورت مناسبتی و دوره‌ای، در روزهای خاص مانند محرم، عیدهای مذهبی، ماه‌های به‌خصوص و در رویدادهای مشخصی رواج دارند و به‌صورت عمومی و گاه جمعی اجرا می‌شوند.

چون معمولا مناسبات ادای نذر در جمع اتفاق می‌افتد، همکاری افراد با یکدیگر باعث کاهش اضطراب و ایجاد حس آرامش بیشتر در آن‌ها می‌شود.

می‌توانیم با شناخت نیازهای افراد جامعه، نذر خود را به‌گونه‌ای ادا کنیم که منفعت آن ماندگار باشد. 

نذری در ماه محرم

همه‌ساله با فرا رسیدن ماه محرم و ایام سوگواری برای امام حسین و خانواده و یاران همدل‌ش؛ سنت پسندیده‌ی پخش نذورات برقرار می‌شود. امسال نیز با توجه به شرایط پاندمی کرونا امکان پخش نذورات به سبک سال‌های گذشته را نداریم. اما نذری صرفا محدود به غذا و نوشیدنی نیست، بلکه می‌توانیم با شناخت نیازهای افراد جامعه، نذر خود را به‌گونه‌ای ادا کنیم که منفعت آن ماندگار باشد. 

کمک برای تامین هزینه‌های کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرستی که در پرورشگاه یا موسسه‌های شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند، یکی از اثربخش‌ترین راه‌های اهدای نذورات است. 

شما بانی مــهــر عزیز می‌توانید به نیت ادای نذر، با حمایت مالی خود و مشارکت در تامین هزینه‌ی سرپرستی دختران مــهــرطه، همچون گذشته نور محبت و امید را پرفروغ‌تر کنید.

درصورت تمایل برای همراهی با خانواده‌ی مــهــرطه، به قسمت مــهــرورزی آنلاین بروید. از قسمت نوع حمایت مالی، گزینه‌ی نذورات را انتخاب کنید و نذر خود را به‌صورت آنلاین ادا نمایید.  


این مطلب را به اشتراک بگذارید