با بسته شدن خانه‌ی ریحانه که مخصوص نگهداری دختران فراری و بدسرپرست یا بی‌سرپرست بود، ضرورت حمایت از دخترانی که سرپرست ندارند یا بدسرپرست هستند احساس می‌شد. بنابراین، موسسه‌ی مردم‌نهاد مــهــرطه برای پر کردن این خلاء شکل گرفت و هدف حمایت از دخترانِ در معرض آسیب را دنبال کرد.

موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه با مجوز سازمان بهزیستی کشور به شماره ۱۴۹۹۴، از سال ۱۳۸۱ درحال فعالیت رسمی می‌باشد.

در موسسه‌ی مــهــرطه، ابتدا فرزندان توسط سازمان بهزیستی به واحد مددکاری اجتماعی معرفی می‌شوند. مددکار اجتماعی به شیرخوارگاه، مرکز قرنطینه یا مرکز نگهداری فرزندان رفته، بعد از مطالعه‌ی پرونده و مصاحبه‌ی تخصصی با فرزند، مددکار اجتماعی و روانشناس مرکز اقدام به پذیرش فرزند می‌نماید.

تمامی هزینه‌های موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه توسط مشارکت‌های مردمی تامین می‌شود.

خیر، موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه تنها با مشارکت مردمی اداره می‌شود.

برای دسترسی به گزارش‌ها، می‌توانید از لینک آرشیو گزارش مالی و گزارش عملکرد موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه  استفاده کنید.

بله، تمام دختران ملیت ایرانی دارند.

بدسرپرست  به کودکی گفته می‌شود که به دلایل مختلف (مانند: اعتیاد والدین، زندانی شدن آن‌ها، مهجور بودن والدین، بیمار بودن والدین و…) از حمایت، مراقبت و نگهداری موثر توسط خانواده محروم بوده و مورد غفلت خانواده (به‌لحاظ جسمی، روانی، اجتماعی، فرهنگی، تحصیلی و…) قرار می‌گیرد.

بی‌سرپرست به کودکی گفته می‌شود که بنا به دلایلی (مانند فوت بر اثر جنگ، تروما، تصادف و…) والدین خود را از دست داده‌ است یا این‌که والدین، او را رها کرده‌اند.

خیر. ابتدا می‌بایست به بهزیستی مراجعه شود و کودک را معرفی نمود.

خیر. مــهــرطه خانه‌ی فرزندان تحت پوشش است. برای دنبال کردن شرایط و فعالیت‌های جاری بچه‌ها می‌توان از گزارش‌های مستند سایت و اینستاگرام استفاده کرد.

درحال‌حاضر تعداد دختران تحت سرپرستی مــهــرطه ۳۰  نفر است که در بازه‌ی سنی ۳ تا ۲۸ سال، در دو خانه‌ی ارغوان و اقاقیا در تهران زندگی می‌کنند.

فعالیت اصلی موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه، نگهداری شبانه‌روزی و سرپرستی از دختران بی‌سرپرست و بدسرپرست می‌باشد.

مــهــرطه حمایت خود را پس از مستقل شدن و یا ازدواج دختران، قطع نکرده و همانند خانواده‌ای حقیقی، مسیر زندگی دختران تحت سرپرستی خود را دنبال می‌کند.

توانمندسازی زنان بدسرپرست و حمایت از زنان سرپرست خانوار بخش دیگری از فعالیت‌های موسسه‌ی مــهــرطه بوده که گاه منجر به بازگشت دختران، به خانواده‌های خود می‌گردد. در این بخش برای حمایت از زنان سرپرست خانوار؛ آموزش، تأمین شغل و کمک به هزینه‌های زندگی، در نظر گرفته شده است.

مــهــرطه در حوزه‌ی مدرسه‌سازی، در مناطق محروم مانند سیستان و بلوچستان، جیرفت، روستاهای نیازمند و دورافتاده مانند قاسم‌آباد و… را نیز در کارنامه‌ی عملکرد خود دارد.

یکی از دغدغه‌های موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه، آموزش رسمی دختران تحت سرپرست و توانمندسازی آنان است تا پس از پایان تحصیلات بتوانند به‌عنوان عضوی مفید و مستقل در جامعه زندگی کنند. بسیاری از دختران با حمایت مدیران مدارس غیرانتفاعی مشغول تحصیل هستند. معمولا مدیران مدارس به دختران تحت پوشش تخفیف می‌دهند یا آن‌ها را به رایگان می‌پذیرند.

در مواردی که دانش‌آموز تیزهوش تشخیص داده شده، حتی مدیر مدرسه هزینه‌ی تحصیل را پرداخت کرده است.

تلاش موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه برای قبولی دختران تحت سرپرست، در دانشگاه‌های دولتی‌ست. اما درصورتی که هرکدام از دختران، در دانشگاه آزاد و رشته‌ی مورد علاقه قبول شوند، هزینه‌ی تحصیل تقبل خواهد شد.