موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه، نهادی غیرانتفاعی، غیر‌دولتی و غیر‌سیاسی‌ست که در سال ۱۳۸۱ با هدف نگهداری شبانه‌روزی از دختران بی‌سرپرست و بد‌سرپرست؛ با مجوز رسمی سازمان بهزیستی و نیروی‌انتظامی، به شماره ثبت ۱۴۹۹۴ شروع به کار کرده است.

مــهــرطه با رویکرد طرح “شبه خانواده” ی بهزیستی و با پشتوانه‌ی خالصانه‌ی موسسان نیکوکار و مشارکت اعضای دلسوز، مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرده و امروز پس از گذشت سال‌ها، همانند یک خانواده‌ی واقعی؛ لحظه‌لحظه‌ی رشد دخترانش را نظاره‌گر است.

مــهــرطه در تمام طول این مسیر تلاش کرده است تا با ارائه‌ی آموزش‌های لازم و حمایت‌های همه‌جانبه، دختران تحت سرپرست را برای ورود به عرصه‌ی زندگی آماده سازد.

اکنون تعداد دختران خانواده‌ی مــهــرطه ۳۰ نفر است که در بازه‌ی سنی ۳ تا ۲۸ سال، در دو خانه‌ی ارغوان و اقاقیا در تهران زندگی می‌کنند.

مــهــر‌طه موسسه‌ای‌ست که از انگیزه‌ی والای کمک به هم‌نوع سرچشمه گرفته است و باور دارد که رفاه اجتماعی، تغذیه، بهداشت و تحصیل حق همه‌ی کودکان است. مــهــر‌طه با آرزوی زندگی شایسته برای زنان ایرانی و به‌ویژه دخترانِ در معرض آسیب‌های اجتماعی، تلاش می‌کند تا با ایجاد سقفی ایمن و فراهم کردن رفاه نسبی، سرپناهی برای کودکان معصومی باشد که شایسته‌ی زندگی در خیابان نیستند.

مــهــرطه امید دارد که در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه باشیم و هیچ کودکی محکوم به تحمل رنج نباشد.

موسسین:

زهره زارع

سوری عابدینی‌مطلق

یگانه صالح‌پور

ژیلا رسام‌عرب‌زاده

صنوبر رحیمیان

  • سرکار خانم فرحناز جلیلی

متولد ۱۳۴۱/١٠/٢۵

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد علوم تربیتی

سابقه‌ی همکاری با موسسه: از سال ۱۳۸۹ با سمت مسئول فنی و به‌طور داوطلبانه – از سال ۱۳۹۲ با سمت عضو اصلی هئیت مدیره تاکنون

  • سرکار خانم دکتر زهرا نژادبهرام

متولد ۱۳۴۲/١٢/٢۵

مدرک تحصیلی: دکترای علوم سیاسی

شغل: عضو محترم شورای شهر تهران

سابقه‌ی همکاری با موسسه: از سال ۱۳۹۶ تا کنون با سمت رئیس هئیت مدیره به‌طور داوطلبانه

  • سرکار خانم دکتر شهین ایروانی

متولد ۱۳۴۱/٠۶/١۵

مدرک تحصیلی : دکترای فلسفه‌ی تعلیم و تربیت

شغل: استاد دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی

سابقه‌ی همکاری با موسسه: از سال ۱۳۹۶ تا کنون با سمت عضو اصلی هئیت مدیره و به‌طور داوطلبانه

  • جناب آقای مهندس ابراهیم زندی‌شهری‌نژاد

متولد ۱۳۴۵/٠۶/٢۵

مدرک تحصیلی: کارشناسی تکنسین اتاق عمل

شغل: مدیرعامل شرکت جهان گسترش تجارت

سابقه‌ی همکاری با موسسه: از سال ۱۳۹۲ تا کنون با سمت عضو اصلی هئیت مدیره و از سال ۱۳۹۶ تا کنون با سمت خزانه‌دار هـئیت مدیره به‌طور داوطلبانه

  • سرکار خانم زهره زارع

متولد ۱۳۴۰/٠٢/٠٧

مدرک تحصیلی: کارشناسی علوم تربیتی

سابقه‌ی همکاری با موسسه: از سال ١٣٨١ تاکنون با سمت موسس، مدیرعامل با تمامی مسئولیت‌های قانونی موسسه

با بسته شدن خانه‌ی ریحانه که مخصوص نگهداری دختران فراری و بدسرپرست یا بی‌سرپرست بود، ضرورت حمایت از دخترانی که سرپرست ندارند یا بدسرپرست هستند احساس می‌شد. بنابراین، موسسه‌ی مردم‌نهاد مــهــرطه برای پر کردن این خلاء شکل گرفت و هدف حمایت از دخترانِ در معرض آسیب را دنبال کرد.

موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه با مجوز سازمان بهزیستی کشور به شماره ۱۴۹۹۴، از سال ۱۳۸۱ درحال فعالیت رسمی می‌باشد.

در موسسه‌ی مــهــرطه، ابتدا فرزندان توسط سازمان بهزیستی به واحد مددکاری اجتماعی معرفی می‌شوند. مددکار اجتماعی به شیرخوارگاه، مرکز قرنطینه یا مرکز نگهداری فرزندان رفته، بعد از مطالعه‌ی پرونده و مصاحبه‌ی تخصصی با فرزند، مددکار اجتماعی و روانشناس مرکز اقدام به پذیرش فرزند می‌نماید.

تمامی هزینه‌های موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه توسط مشارکت‌های مردمی تامین می‌شود.

خیر، موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه تنها با مشارکت مردمی اداره می‌شود.

لینک به گزارش مالی و گزارش عملکرد موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه

بله، تمام دختران ملیت ایرانی دارند.

بدسرپرست  به کودکی گفته می‌شود که به دلایل مختلف (مانند: اعتیاد والدین، زندانی شدن آن‌ها، مهجور بودن والدین، بیمار بودن والدین و…) از حمایت، مراقبت و نگهداری موثر توسط خانواده محروم بوده و مورد غفلت خانواده (به‌لحاظ جسمی، روانی، اجتماعی، فرهنگی، تحصیلی و…) قرار می‌گیرد.

بی‌سرپرست به کودکی گفته می‌شود که بنا به دلایلی (مانند فوت بر اثر جنگ، تروما، تصادف و…) والدین خود را از دست داده‌ است یا این‌که والدین، او را رها کرده‌اند.

خیر. ابتدا می‌بایست به بهزیستی مراجعه شود و کودک را معرفی نمود.

خیر. مــهــرطه خانه‌ی فرزندان تحت پوشش است. برای دنبال کردن شرایط و فعالیت‌های جاری بچه‌ها می‌توان از گزارش‌های مستند سایت و اینستاگرام استفاده کرد.

درحال‌حاضر تعداد دختران تحت سرپرستی مــهــرطه ۳۰  نفر است که در بازه‌ی سنی ۳ تا ۲۸ سال، در دو خانه‌ی ارغوان و اقاقیا در تهران زندگی می‌کنند.

فعالیت اصلی موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه، نگهداری شبانه‌روزی و سرپرستی از دختران بی‌سرپرست و بدسرپرست می‌باشد.

مــهــرطه حمایت خود را پس از مستقل شدن و یا ازدواج دختران، قطع نکرده و همانند خانواده‌ای حقیقی، مسیر زندگی دختران تحت سرپرستی خود را دنبال می‌کند.

توانمندسازی زنان بدسرپرست و حمایت از زنان سرپرست خانوار بخش دیگری از فعالیت‌های موسسه‌ی مــهــرطه بوده که گاه منجر به بازگشت دختران، به خانواده‌های خود می‌گردد. در این بخش برای حمایت از زنان سرپرست خانوار؛ آموزش، تأمین شغل و کمک به هزینه‌های زندگی، در نظر گرفته شده است.

مــهــرطه در حوزه‌ی مدرسه‌سازی، در مناطق محروم مانند سیستان و بلوچستان، جیرفت، روستاهای نیازمند و دورافتاده مانند قاسم‌آباد و… را نیز در کارنامه‌ی عملکرد خود دارد.

کمک‌های نقدی مقطعی یا ماهانه

کمک‌های واریزی به حساب شخصی یک فرزند

کمک‌های غیرنقدی شامل خرید وسایل مورد نیاز خانه‌های نگهداری شبانه‌روزی مــهــرطه

کمک‌های خدماتی آموزشی، پزشکی، حقوقی، اداری و…

کمک‌های داوطلبانه به‌صورت همکاری، همیاری و یا برگزاری رویدادها

یکی از دغدغه‌های موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه، آموزش رسمی دختران تحت سرپرست و توانمندسازی آنان است تا پس از پایان تحصیلات بتوانند به‌عنوان عضوی مفید و مستقل در جامعه زندگی کنند. بسیاری از دختران با حمایت مدیران مدارس غیرانتفاعی مشغول تحصیل هستند. معمولا مدیران مدارس به دختران تحت پوشش تخفیف می‌دهند یا آن‌ها را به رایگان می‌پذیرند.

در مواردی که دانش‌آموز تیزهوش تشخیص داده شده، حتی مدیر مدرسه هزینه‌ی تحصیل را پرداخت کرده است.

تلاش موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه برای قبولی دختران تحت سرپرست، در دانشگاه‌های دولتی‌ست. اما درصورتی که هرکدام از دختران، در دانشگاه آزاد و رشته‌ی مورد علاقه قبول شوند، هزینه‌ی تحصیل تقبل خواهد شد.