داستان‌های خوب برای دختران بلندپرواز

کتاب «داستان‌های خوب برای دختران بلندپرواز» داستان زندگی زنانی با اراده، از نقاط مختلف دنیا و فرهنگ‌های متفاوت را به تصویر کشیده است.

کتاب داستان های خوب برای دختران بلندپرواز - جلد اول

همه‌ی دختران دوست دارند در آینده افرادی موفق باشند و به رویاهای فعلی خود برسند. آن‌ها می‌دانند که برای دستیابی به اهداف‌شان باید تلاش کنند؛ اما گاهی در مسیر حرکت خود با موانع و مشکلاتی مثل محدودیت‌های جنسیتی، کمبود حمایت‌های بیرونی و… مواجه می‌شوند. همین موضوع ممکن است باعث دلسردی دختران شود و آن‌ها را از ادامه‌ی تلاش باز دارد. این‌جاست که معرفی زنان موفق به‌عنوان الگو، بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند و می‌تواند در دختران انگیزه‌ی قوی‌تری ایجاد کند.

وجه اشتراک روایت‌ها، داشتن امید و اراده‌ی قوی برای دستیابی به اهداف است.

روایت‌هایی الهام‌بخش از زنان

کتاب «داستان‌های خوب برای دختران بلندپرواز» توسط «النا فاویلی» و «فرانچسکا کاوالو» به نگارش درآمده است. این کتاب داستان زندگی زنانی با اراده، از نقاط مختلف دنیا و فرهنگ‌های متفاوت را به تصویر کشیده است. روایت‌هایی جذاب و الهام‌بخش از زنان نویسنده، ستاره‌شناس، ریاضی‌دان، جراح، فعال اجتماعی و… که می‌توانند الگوی مناسبی برای دختران باشند.

شخصیت‌های این کتاب شاهزاده‌خانم‌هایی زیبا نیستند؛ بلکه زنانی قدرتمند هستند که با حرفه و فعالیت خود جایگاه زنان در دنیا را تغییر داده‌اند. 

زنان کتاب «داستان‌هایی برای دختران بلند پرواز» تسلیم شرایط سخت نشده‌اند و برای رسیدن به هدف خود از موانع پیش‌رو عبور کرده‌اند. شخصیت‌های این کتاب شاهزاده‌خانم‌هایی زیبا نیستند؛ بلکه زنانی قدرتمند هستند که با حرفه و فعالیت خود جایگاه زنان در دنیا را تغییر داده‌اند. 

زنانی که برای رسیدن به آرزوی خود ایستادگی کردند

در بخشی از مقدمه‌ی کتاب آمده: «بسیار مهم است که دخترها از موانعی که سر راه‌شان قرار دارد آگاهی پیدا کنند. به همان اندازه هم مهم است که درک کنند که این موانع برطرف نشدنی نیست. باید بدانند که نه‌تنها می‌توانند راهی برای چیره شدن به موانع پیدا کنند بلکه می‌توانند آن موانع را برای همیشه از سر راه نسل‌های آینده بردارند، درست مانند کاری که این زنان بزرگ انجام داده‌اند. 

هریک از داستان‌های این کتاب اهمیت نیروی یک قلب پر امید را برای تغییر دنیا ثابت می‌کند. امیدواریم که این پیشگامان شجاع، الهام‌بخش شما باشند و تصاویر این کتاب در ذهن دختران ما این اعتماد راسخ را حک کند که زیبایی در شکل‌ها و رنگ‌ها و در تمام سنین خود را نشان می‌دهد. 

آرزومندیم که خوانندگان این کتاب دریابند که بزرگ‌ترین موفقیت، داشتن یک زندگی سرشار از عشق و کنجکاوی و خیرخواهی‌ست.» 

کتاب داستان های خوب برای دختران بلندپرواز - جلد دوم

زنان فوق‌العاده‌ای که جهان را تغییر داده‌اند

در قسمتی از یادداشت نویسندگان این‌گونه آمده: «ما داستان‌های خوب برای دختران بلند پرواز را نوشته‌ایم تا این پیغام را به دختران سراسر جهان بدهیم که می‌توانند با تکیه بر توانایی‌های خود از عهده‌ی هر کاری برآیند. هدف اصلی این کتاب، آشنا کردن دختران با داستان واقعی زنانی‌ست که با وجود تمام موانع، موفق شده‌اند کارهای بزرگ و حیرت‌انگیز انجام دهند. در این کتاب با داستان فضانورد و آشپز و قاضی و بازیکن تنیس و دیگر زنان فوق‌العاده‌ای آشنا می‌شوید که در تمام زمینه‌های قابل تصور جهان را تغییر داده‌اند و تغییر می‌دهند.»

مریم میرزاخانی؛ بانوی الهام‌بخش ایرانی

یکی از شخصیت‌های زن الهام‌بخش کتاب «داستان‌های خوب برای دختران بلند پرواز» خانم «مریم میرزاخانی» نابغه‌ی ریاضی‌دان ایرانی‌ست. بانویی که در چندین المپیاد جهانی مدال طلا گرفت و در سال ۲۰۰۵ از او به‌عنوان یکی از ده ذهن جوان برگزیده در آمریکا تجلیل شد.

کتابی برای دختران و پسران

«داستان‌هایی برای دختران بلندپرواز» از پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک‌تایمز و برنده‌ی جایزه‌ی ادبی کتاب استرالیا در سال ۲۰۱۸ است. 

این کتاب که حاوی دو جلد است و مشابه آن نیز برای پسران با عنوان «داستان‌های خوب برای پسران بلندپرواز» نوشته شده؛ توسط انتشارات نشر نو به چاپ رسیده است.


این مطلب را به اشتراک بگذارید