تو فقط شبیه خودت هستی

کتابی برای کمک به پذیرش خویشتن در کودکان. این کتاب علاوه بر آشنا کردن کودک با جسم و بدنش؛ او را متوجه ذهن نیز می‌کند.

تو فقط شبیه خودت هستی - کتابی برای پذیرش خویشتن در کودکان

کودک برای برقراری ارتباط سالم با دنیای بیرون، ابتدا لازم است نسبت به خودش حس خوبی داشته باشد. آنچه برای ایجاد حس خوب در کودک اهمیت دارد، پذیرش خویشتن است. پذیرش خویشتن به این معناست که کودک شرایط جسمی، توانایی‌ها و محدودیت‌هایش را بشناسد و خود را همان‌طور که هست؛ دوست داشته باشد. تا زمانی که کودک با خودش در صلح نباشد، نمی‌تواند به خشنودی حقیقی دست یابد. این موضوع سبب می‌شود که کودک احساس خودکم‌بینی پیدا کند و نتواند در تعاملاتش با دیگران عملکرد مناسبی داشته باشد. 

کودکی که خود را به‌عنوان یک انسان منحصر به فرد می‌پذیرد، به مرور زمان یاد می‌گیرد که به فردیت افراد نیز احترام بگذارد. در واقع پذیرش خویشتن از مولفه‌های هوش هیجانی‌ست که سهم مهمی در رشد عاطفی و سلامت روان دارد.

تو فقط شبیه خودت هستی - کودکان و پذیرش خویشتن

کتابی برای کمک به پذیرش خویشتن در کودکان

«تو فقط شبیه خودت هستی» را «شونا آینز» به نگارش درآورده است. «شونا آینز» متخصص روانشناسی بالینی و جنایی‌ست و سال‌ها در زمینه‌ی مشاوره به کودکانی که در شرایط بحرانی قرار گرفته‌اند؛ فعالیت کرده است. 

بدن شگفت‌انگیزت قسمت‌های زیادی دارد؛ قسمت‌هایی که می‌توانی آن‌ها را ببینی، احساس‌شان کنی یا تکان‌شان بدهی. قسمت‌های دیگری هم هست که نمی‌توانی آن‌ها را ببینی! آن‌ها در اعماق بدنت هستند. همه‌ی قسمت‌های بدنت، چه بزرگ و چه کوچک، دست به دست هم می‌دهند تا تو خوب زندگی کنی…

کتاب «تو فقط شبیه خودت هستی» کودک را با واقعیت خودش آشنا می‌کند و درباره‌ی شباهت‌ها و تفاوت‌هایش با دیگران توضیح می‌دهد و کمک می‌کند تا خود را همان‌گونه که هست، دوست داشته باشد.

در انتهای کتاب نیز نویسنده در سخنی با والدین، متخصصان و مراقبان کودک، درباره‌ی موضوع کودکان و پذیرش خویشتن، نکاتی را شرح داده است.

پذیرش خویشتن در کودکان - والدین مربیان و مراقبان کودک

آشنا کردن کودک با بعد جسمی و ذهنی

«تو فقط شبیه خودت هستی» علاوه بر آشنا کردن کودک با جسمش؛ او را متوجه ذهنش می‌کند و نشان می‌دهد که جسم به‌تنهایی واقعیت وجودی او نیست: «بدن شگفت‌انگیزت قسمت‌های زیادی دارد؛ قسمت‌هایی که می‌توانی آن‌ها را ببینی، احساس‌شان کنی یا تکان‌شان بدهی. قسمت‌های دیگری هم هست که نمی‌توانی آن‌ها را ببینی! آن‌ها در اعماق بدنت هستند.»

غم، احساس طبیعی 

گاهی‌اوقات اشکالی ندارد به‌هم‌ریخته و ناراحت باشیم

غم یک احساس طبیعی و بخشی از واقعیت زندگی‌ست که نباید انکار شود. کودک نیز مانند یک بزرگسال، در زندگی با چالش‌ها و مشکلاتی روبرو می‌شود که او را ناراحت می‌کند. شناخت و پذیرش این احساس در دوران کودکی، زمینه‌ی فراگیری واکنش مناسب نسبت به غم را در کودک فراهم می‌کند.

یکی از نکات مثبت این کتاب، به رسمیت شناختن حس غم به‌عنوان یک احساس طبیعی‌ست: «گاهی‌اوقات اشکالی ندارد به‌هم‌ریخته و ناراحت باشیم و در این مواقع بهتر است خودمان را سرگرم کارهایی کنیم که دوست‌شان داریم و در این کارها به ویژگی‌های بدنی و فکری که ما را فقط شبیه خودمان می‌کند توجه کنیم.» این بخش به کودک یاد می‌دهد برای گذر از احساس ناراحتی، منفعل نباشد و حال خود را خوب کند.

با احساس غم چه کنیم؟ - کمک به پذیرش خویشتن در کودک

اهمیت صحبت کردن

کتاب در بخش دیگری به اهمیت صحبت کردن درباره‌ی افکار پرداخته است و به کودک آموزش می‌دهد برای رساندن منظور خود به دیگران، باید آنچه در سر دارد را بیان کند: «بخشی از وجود تو، از فکرها و ایده‌های خلاقانه‌ات نگهداری می‌کند. تا وقتی درباره‌ی فکرهایت چیزی نگویی، کسی از آن‌ها با خبر نمی‌شود. هیچ‌کس نمی‌داند در سرت چه می‌گذرد. فکرها مال خود خودت هستند!»

خرید آنلاین کتاب

تو فقط شبیه خودت هستی، برای گروه سنی ۵-۹ سال مناسب است. این کتاب در سایت انتشارات مهرسا و اپلیکیشن‌های فیدیبو و طاقچه قابل دسترسی‌ست.


این مطلب را به اشتراک بگذارید