گزارش اثربخشی «پویش خرید تبلت» برای فرزندان مــهــرطه


در راستای فراهم کردن شرایط مناسب تحصیل و آموزش دختران مــهــرطه، با مشارکت و همراهی نیکوکاران، اقدام به خرید تبلت برای فرزندان مهرطه کردیم.

آموزش کودکان نقش مهمی در زندگی آینده‌ی آن‌ها دارد. در زمان کودکی یادگیری بهتر و عمیق‌تر صورت می‌گیرد. آموزش در این دوران حساس، بر ابعاد مختلف رشد کودک مانند رشد شناختی، اجتماعی-فرهنگی و اخلاقی اثر می‌گذارد و شخصیت کودک شکل می‌گیرد.

حق هر کودک در بهره‌مندی از شرایط آموزشی، در کنوانسیون حقوق کودک تاکید شده است. هر کودک فارغ از این‌که در چه خانواده‌ای و در چه سطح از شرایط مالی به‌سرمی‌برد؛ باید از آموزش بهره‌مند شود. ولی متاسفانه شرایط مطلوب آموزشی برای تمامی کودکان وجود ندارد. 

کودکان مهرطه از آموزش مجازی استفاده می کنند

پاندمی کرونا و کلاس‌های آنلاین

با توجه به شیوع ویروس کرونا و جایگزینی کلاس‌های مجازی به‌جای کلاس‌های حضوری، دانش‌آموزان با چالش‌های جدیدی روبه‌رو شده‌اند. 

بسیاری از خانواده‌ها تلفن همراهی که قابلیت نصب نرم‌افزارهای مجازی را داشته باشد؛ ندارند.

برخی از دانش‌آموزان در مناطقی زندگی می‌کنند که به اینترنت دسترسی ندارند. یا به‌علت سرعت کم اینترنت، برای مشاهده‌ی فایل‌های پرحجم با مشکل روبه‌رو می‌شوند.

بخش دیگری از دانش‌آموزان حتی از داشتن تلویزیون محروم‌اند و نمی‌توانند ازآموزش‌های درسی رسانه‌ی ملی استفاده کنند.

نقش موسسه‌های خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد

از آن‌جا که در شرایط بحرانی و دشوار لزوم مشارکت موسسه‌های خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد بیش از پیش احساس می‌شود، مراکز خیریه‌ با جمع‌آوری کمک‌های مردمی، اقدام به تهیه‌ی تبلت و گوشی هوشمند برای دانش‌آموزان نیازمند نموده‌اند و یا از مردم درخواست کردند اگر گوشی اضافه دارند، آن را در اختیار دانش‌آموزان محروم قرار دهند.

موسسه خیریه مهرطه نیز در راستای کمک به تحصیل کودکان تحت پوشش موسسه، از اوایل مهرماه اقدام به برگزاری «پویش تهیه‌ی تبلت» کرد.

فرزندان خانواده‌ی مهرطاها که در خانه‌های اقاقیا و ارغوان زندگی می‌کنند؛ در مقاطع مختلفی به تحصیل می‌پردازند. آن‌ها سال تحصیلی متفاوتی را به علت شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس آغاز کردند. امسال علاوه بر قلم و دفتر، الزام داشتن تبلت نیز برای دانش‌آموزان وجود داشت.

شروع کمپین خرید تبلت

با توجه به آغاز سال تحصیلی و شروع آموزش‌های آنلاین مدارس، نیاز به داشتن یک تبلت برای هر دانش‌آموز به منظور بهره‌مندی از فضای آموزشی دیده شد. در خانه‌های ارغوان و اقاقیا گاهی مشکل هم‌زمانی کلاس‌های دانش‌آموزان در مقاطع مختلف وجود داشت و برخی اوقات نرم‌افزار تبلت‌ها به‌روز نبوده و پاسخگوی نیاز دیجیتال فرزندان به نظر نمی‌آمد. از این رو موسسه، تصمیم به خرید تبلت بر اساس تعداد دانش‌آموزان ساکن در خانه‌های اقاقیا و ارغوان گرفت.

برهمین اساس، کمپینی توسط واحد روابط عمومی موسسه نیکوکاری مهرطه برای خرید تبلت با عنوان «پویش خرید تبلت» برنامه‌ریزی شد.

فرآیند خرید و آماده‌سازی تبلت‌ها

با توجه به بررسی‌های انجام‌شده توسط واحد مددکاری و نیاز دانش‌آموزان٬ موضوع خرید ۸ تبلت مطرح گردید.

در مورد ویژگی‌های فنی لازم و برندهای موجود و مدل‌های مختلف تبلت‌ها، تحقیق و جستجوهای لازم به عمل آمد. بر اساس ویژگی‌های مدنظر، یک مدل تبلت Huawei MatePad t8 2020 جهت خرید معرفی شد.

برخی از مشخصات فنی تبلت انتخاب‌شده در جدول زیر نمایش داده شده است:

Google Android 10Operating System
MediaTek MT8768, 2020, 64 bit, quad-core, IMG PowerVR GE8320 GPUCPU
2.00 GiB RAMRAM Capacity
16.0 GB ROMMemory Capacity
8 inchDisplay Diagonal
310 gMass
Li-ionBattery

هر تبلت به مبلغ ۳۲,۵۰۰,۰۰ ریال٬ و در مجموع ۸ تبلت به مبلغ ۲۶۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال خریداری شد.

به‌منظور محافظت از صفحه‌ی لمسی تبلت‌ها، گلس و همچنین جهت نگهداری مناسب‌تر؛ کیف و شارژر نیز برای تمامی تبلت‌ها خریداری شد.

پس از خریداری و شناسایی برنامه‌های لازم برای دانش‌آموزان، برای هریک از تبلت‌ها اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های کاربردی نصب و اکانت‌های مورد نیاز ایجاد شد.

همچنین به منظور تامین اینترنت‌، با شرکت «انتقال داده‌های آسیاتک» گفت‌وگو شد و مودم به همراه یک سال اینترنت رایگان در اختیار فرزندان مــهــرطه قرار گرفت.

فرزندان مهرطه در کلاس های آنلاین

طبق اعلام گروه روابط عمومی، مبلغ جمع‌آوری شده از خیرین در «پویش خرید تبلت» ۲۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال بوده است و بر اساس هزینه‌های نهایی صورت‌گرفته، این کمپین تاثیر درجه‌ی نفوذ مناسبی داشته و کمپین موفقی بوده است.

در نتیجه‌ی این پویش موفق، فرزندان مــهــرطه توانستند سال تحصیلی جدید را با آرامش بیشتری شروع کنند و در مدارس آنلاین حضور یافته و آموزش‌های لازم را دریافت کنند.


این مطلب را به اشتراک بگذارید