جوجه کوچولو؛ انیمیشنی در مورد اعتماد به کودک

انیمیشن جوجه کوچولو به کودک یاد می دهد به توانایی های خود باور داشته باشد و در برابر مشکلات پیش رو ناامید نشود.

معرفی فیلم جوجه کوچولو

«شما با من نبودی، یعنی وقتی برنده شدم آره، ولی نه وقتی که آسمون داشت می‌افتاد. تازه توی زمین بازی هم نبودی، الانم نیستی. شما از موقع اون جریان بلوط، خودتون رو شرمنده می‌دونید. ما باید حرف بزنیم؛ چون اردک می‌گه اگه ابرازش نکنم و توی خودم بریزم، پرام می‌ریزه. من کوچولو هستم، ولی خودم فکر نمی‌کنم.»

انیمیشن «جوجه کوچولو» داستان یک جوجه خروس است؛ که با موجودات فضایی روبه‌رو می‌شود. او برای نجات شهر تصمیم می‌گیرد که حیوانات را از تهاجم فضایی‌ها باخبر کند. اما چون مدرکی برای اثبات حرف خود ندارد و همچنین به دلیل اشتباه گذشته‌اش، مورد تمسخر اهالی شهر قرار می‌گیرد. پدر جوجه کوچولو نیز او را به‌عنوان یک دردسرساز می‌شناسد.
اما جوجه کوچولو تصمیم می‌گیرد که خود را به پدرش و دیگران ثابت کند و سرانجام موفق می‌شود.

کودک نیاز به شنیده شدن دارد

انیمیشن جوجه کوچولو به اهمیت گفتگو در خانواده و اعتماد والدین به فرزندان می‌پردازد. جوجه کوچولو مدتی قبل به‌خاطر برداشت اشتباه‌اش از یک اتفاق ساده، اعتماد دیگران را از دست داده و دیگر کسی حرف او را باور نمی‌کند. پدرش نیز او را مایه‌ی شرمساری می‌داند. این انیمیشن نشان می‌دهد زمانی‌که جوجه کوچولو تصمیم می‌گیرد با پدرش حرف بزند، بهتر می‌تواند احساس خود را منتقل کند. در مقابل پدر جوجه کوچولو نیز بعد از این‌که با دقت به حرف‌های او گوش می‌دهد، درک درستی نسبت به فرزند خود پیدا می‌کند.

صحبت کردن مهم‌ترین ابزار کودک برای برقراری ارتباط با کودک و رساندن منظور خود به اطرافیان است. زمانی‌که ما با حوصله به حرف‌های کودک گوش می‌دهیم، احساسات او را بهتر درک می‌کنیم. اگر کودک قبلا منظور خود را اشتباه رسانده؛ این مسئله نباید برای همیشه ما را نسبت به او بی‌اعتماد کند. چون کودک در بستر یک گفتگوی سالم (ارتباط بدون خشونت با کودکان) می‌تواند نیازها، خواسته‌ها و احساسات خود را با ما در میان بگذارد.

خودباوری و تلاش را در شخصیت جوجه کوچولو

جوجه کوچولو شخصیتی پرتلاش و امیدوار دارد. او برای این‌که دوباره اعتماد پدرش را به دست بیاورد و سوء ظن دیگران نسبت به خود را از بین ببرد، دست از تلاش برنمی‌دارد. درنهایت تلاش جوجه کوچولو به ثمر می‌رسد و دید اطرافیان را نسبت به خود تغییر می‌دهد. انیمیشن جوجه کوچولو به کودک یاد می‌دهد به توانایی‌های خود باور داشته باشد و در برابر مشکلات پیش رو ناامید نشود. 

خودباوری ارزشی‌ست که فرد برای خود قائل می‌شود. به این معنی که توانایی‌ها و نقاط ضعفش را می‌بیند و خود را همان‌گونه که هست، دوست دارد. خودباوری از دوران کودکی شروع می‌شود و در انگیزه داشتن او نقش بسزایی دارد. کودکی که خودباوری بالایی دارد، بیشترین تلاش را برای رسیدن به موفقیت انجام می‌دهد. حمایت مناسب و دادن احساس امنیت به کودک توسط والدین یا سرپرست، منجر به خودباوری بیشتر در او می‌شود. از انیمیشن‌های زیبا در این زمینه به انیمیشن شجاع می‌توانیم اشاره کنیم.

معرفی انیمیشن جوجه کوچولو

نشان دادن روابط دوستی در داستان جوجه کوچولو

جوجه کوچولو دوستانی دارد که همیشه از او حمایت می‌کنند. در عین حال برای رفع اشتباهاتش او را راهنمایی می‌کنند. اردک به جوجه کوچولو پیشنهاد می‌کند که درباره‌ی مشکل و احساس واقعی خود با پدرش حرف بزند؛ تا اعتماد او دوباره برگردد. درنهایت راهنمایی اردک به جوجه کوچولو باعث می‌شود تا او راحت‌تر به هدف خود برسد.

روابط دوستی در کودک به رشد احساسی و اجتماعی او کمک می‌کند. کودک از طریق رابطه با دوستان خود می‌تواند لذت دریافت حمایت، مشارکت، وفاداری و شادی‌های طولانی را کشف کند. او می‌تواند در تعامل با دوستانش چیزهایی زیادی یاد بگیرد و به تفاوت نظرات دیگران پی ببرد. کودک در کنار دوستانش احساس خوشحالی و اعتماد به نفس بیشتری می‌کند. رابطه‌ی سالم کودک با همسالان، باعث می‌شود در بزرگسالی نیز با مشکلات اجتماعی کمتری روبه‌رو شود. از انیمیشن‌های زیبا در این زمینه می‌توانیم به انیمیشن احساسات یا همان Inside Out اشاره کنیم.

 در مورد انیمیشن جوجه کوچولو با کودک صحبت کنیم

🐤ما می‌توانیم درباره‌ی روند کلی داستان و علت رفتار شخصیت‌ها با کودک گفتگو کنیم. (ممکن است علت رفتار بعضی از شخصیت‌ها برای کودک مبهم باشد و حس ناخوشایندی پیدا کند.)

🐤درباره‌ی غیرواقعی بودن موجودات فضایی در انیمیشن با کودک گفتگو کنیم.

🐤از کودک بخواهیم خودش را جای جوجه کوچولو بگذارد و احساساتش را توصیف کند.

«انیمیشن جوجه کوچولو» برای کودکان بالای ۵ سال مناسب است. این انیمیشن را می‌توانید در آپارات تماشا کنید.      


این مطلب را به اشتراک بگذارید