روابط عمومی، آینه‌ی شفاف نیکوکاری

در یک مرکز نیکوکاری، روابط عمومی قلب تپنده‌ای‌ست که تمامی ارتباطات و هویت‌سازی موسسه در این واحد شکل می‌گیرد.

روابط عمومی

روابط عمومی، پلی میان یک سازمان و مخاطبان آن است. در تعریف علمی، روابط عمومی مجموعه‌ای از اقدامات و کوشش‌های حساب‌شده‌ای‌ست که هر سازمان برای برقراری ارتباطات مؤثر و هدفمند با گروه‌های مخاطب خود انجام می‌دهد.

در یک فعالیت تجاری یا اقتصادی، امتداد حرکت و فعالیت کسب و کار به میزان توانایی یک سازمان در خلق ارزش برای مشتریان و ذی‌نفعان اصلی‌اش وابسته است. در فضای تجارت و اقتصادی، مصرف‌کننده‌ی کالا یا خدمات یک بار محصول را خریداری کرده و درصورت رضایت از تجربه‌ی خود آن را تکرار خواهد کرد و به مخاطب وفادار تبدیل خواهد شد.

اعتماد، عامل ماندگاری

در سازمان‌های نیکوکاری و خیریه، خلق ارزش برای دو گروه از مخاطبان سازمان باید ایجاد شود. گروه هدف اصلی یک موسسه که اقشار تحت حمایت را تشکیل می‌دهند و گروه نیکوکاران و خیرین که پشتوانه‌ی حمایتی موسسه به شمار می‌روند. در یک مرکز نیکوکاری، روابط عمومی قلب تپنده‌ای‌ست که تمامی ارتباطات و هویت‌سازی موسسه در این واحد شکل می‌گیرد.

اغلب موسسات خیریه، منابع مالی خود را از کمک‌های مردمی و جامعه برداشت می‌کند؛ این به آن معناست که آنچه در اختیار موسسات خیریه قرار می‌گیرد بخشی از سرمایه‌های ملی و ظرفیت اجتماعی جامعه است. درحقیقت نیکوکار زمانی مشتاقانه به حمایت و کمک خواهد پرداخت و نسبت به موسسه‌ی خیریه وفادار خواهد بود که از نتیجه‌ی حمایت و اقدامات خود مطلع و راضی باشد.

برای ماندگاری یک خیریه _خصوصا موسسات خیریه‌ی مردم‌نهاد_، مهم‌ترین عامل اعتماد مردم است. چیزی که نه در گرو تبلیغات بلکه در گرو روابط عمومیست.

روابط عمومی دریچه‌ی ارتباطی موسسه با خیرین، مددجویان و عموم جامعه است. روابط عمومی از یک سو وظیفه‌ی درونی‌سازی ارزش‌ها و اهداف بنیادین موسسه را دنبال می‌کند و از سوی دیگر وظیفه‌ی اطلاع‌رسانی این ارزش‌ها به عموم جامعه و ذی‌نفعان را به عهده دارد.

روابط عمومی مــهــرطه

بخش روابط عمومی در موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه همواره اطلاعات مرتبط با کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست و روند رشد و زندگی و تحصیل آنان را به‌صورت شفاف دنبال کرده و با همان شفافیت به کانال‌های ارتباطی مختلف منتقل می‌کند. ایجاد دسترسی شفاف به اطلاعات و اطلاع‌رسانی درخصوص نحوه‌ی عملکرد و چگونگی تبدیل کمک‌های مردمی به خدمات از مهم‌ترین وظایف این واحد می‌باشد.

جمع‌آوری اطلاعات و اخبار مربوط به فعالیت‌ها و طرح‌ها، هماهنگی برای بازدیدهای مورد نیاز، ارائه و انعکاس فعالیت‌های بخش‌های مختلف و تولید محتوا بر مبنای گزارش‌های عملیات، اطلاع‌رسانی درخصوص خدمات و گزارش عملکرد به‌صورت ماهانه و سالانه به نیکوکاران، اطلاع‌رسانی از رویدادها و بازارچه‌ها، پاسخگویی به پرسش‌ها و ابهامات خیرین و عموم، برگزاری ایونت‌ها و بازارچه‌ها و فعالیت‌های مجازی، سهل کردن ارتباط خیرین با موسسه، ساخت هویت سازمانی، ساخت هویت بصری، ایجاد ارتباطات موثر، نظارت بر محتواهای تبلیغاتی و… از مهم‌ترین اقدامات روابط عمومی مــهــرطه به شمار می‌رود.

در روز ارتباطات و روابط عمومی، از تمامی همکاران خود در عرصه‌ی روابط عمومى که با دغدغه‌های متعدد و مشغله‌های گاه پیش‌بینی‌نشده، صبور و الهام‌بخش و پر مهر بوده‌اند، قدردانى می‌کنیم و از فعالان و متخصصان این حوزه، صمیمانه دعوت به عمل می‌آوریم که درصورت علاقه‌مندی به همکاری داوطلبانه، در راستای تحقق زندگی شاد و رو به رشد کودکان خانواده‌ی مــهــرطه همراه و هم‌قدم ما باشند.


این مطلب را به اشتراک بگذارید