خاطره‌ای شیرین از نوروز برای کودکان خلق کنیم

عید نوروز فرصت مناسبی‌ست تا لحظات مفرحی را برای کودکان ایجاد کنیم و همچنین آن‌ها را با آیین‌های نوروزی آشنا سازیم.

نوروز 1401 مبارک
برآمد باد صبح و بوی نوروز
به کام دوستان و بخت پیروز
مبارک بادت این سال و همه سال
همایون بادت این روز و همه روز

نوروز یکی از جشن‌های اصلی ایرانیان است. هر سال همه‌ی مردم از بزرگ و کوچک، شور و اشتیاق زیادی برای این جشن ملی دارند. خانه‌ها رنگ و بوی تازه‌ای می‌گیرند و کودکان در کنار بزرگسالان این ایام را به شادی می‌گذارنند. عید نوروز فرصت مناسبی‌ست تا لحظات مفرحی را برای فرزندان‌مان ایجاد کنیم و همچنین آن‌ها را با آیین‌های نوروزی آشنا سازیم. کتاب‌های داستان و شعر، نمایش عروسکی و بازدید از اماکن تاریخی-فرهنگی، نمونه‌های مناسبی برای آشنا کردن کودکان با آیین‌ها و فرهنگ ملی محسوب می‌شوند.

معرفی کتاب و برنامه‌های نوروزی

نمایش زنده‌ی عروسکی گروفالو

نمایش زنده‌ی عروسکی «گروفالو» که از ۱۸ بهمن تا ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ در مرکز تئاتر کانون اجرا داشت، به دلیل استقبال مخاطبان، در ایام نوروز اجراهای خود را از سر می‌گیرد. 

نمایش زنده عروسکی گروفالو

این نمایش درباره‌ی بچه‌موشی‌ست که پدر و مادرش از تنبلی و تخیل‌پردازی او خسته شدند و به بهانه‌ی پیدا کردن گردو او را به جنگل می‌فرستند. در راه، روح پدربزرگ به کمک بچه موش می‌آید و موش کوچولو با کمک تخیل، مقابل حیوانات جنگل می‌ایستد. اما در ادامه‌ی راه اتفاق بسیار عجیبی برای او رخ می‌دهد.

تئاتر عروسکی گروفالو

نمایش «گروفالو» از ۷ فروردین ساعت ۱۸ در «سالن بوستان» مرکز تئاتر «کانون پرورش فکری» اجرا خواهد داشت.

تئاتر کودک

نوروزگاه، ویژه‌برنامه‌ی سازمان فرهنگی-هنری شهرداری تهران

سازمان فرهنگی-هنری شهرداری تهران، از ۶ تا ۱۳ فروردین با «نوروزگاه» میزبان خانواده‌ها خواهد بود. برپایی استیج، ایستگاه‌های فرهنگی-تفریحی، نمایش عروسکی و خیمه‌شب‌بازی‌های ویژه‌ی کودکان از مهم‌ترین بخش‌های این برنامه است. ویژه‌برنامه‌ی «نوروزگاه» در فرهنگسراهای «اشراق»، «رازی»، «خاوران»، «بهمن»، «تهران» و «باغ‌موزه‌ی قصر» اجرا می‌شود. به منظور رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی مقابله با کرونا، ظرفیت این برنامه محدود است و برای بازدید از مراسم  «نوروزگاه» نیاز به تماس است.

برنامه شهرداری برای نوروز

بازدید نوروزی کودکان از موزه‌های پایتخت

نوروز فرصت مناسبی‌ست که همراه کودکان از موزه‌های شهر دیدن کنیم؛ تا آن‌ها با آثار و رویدادهای تاریخی آشنا شوند. مهم‌ترین تاثیر آشنایی کودکان با مفاهیم فرهنگی و تاریخی، حس تعلق به سرزمین و ایجاد روحیه‌ی حفاظت از آثار تاریخی، آیین ‌های فرهنگی، محیط زیست و منابع طبیعی‌ست. 

برنامه‌ی «کودک، خانواده و موزه» به منظور آشناسازی کودکان با موزه‌های «آبگینه»، «فرش» و بافت تاریخی تهران، توسط یک عروسک‌گردان در نوروز ۱۴۰۱ برگزار می‌شود. این برنامه به‌صورت رایگان است و برای ثبت‌نام کودکان لازم است عدد ۲ را به سامانه‌ی ۵۰۰۰۵۴۲۰۲۰ ارسال کنید.

بازدید کودکان از موزه در نوروز

کتاب نوروز می‌آید

«نوروز می‌آید» یکی از کتاب‌های مجموعه‌ی «قصه‌ای نو از افسانه» است و «محمدرضا یوسفی» آن را تالیف کرده است. مجموعه‌کتاب‌های «قصه‌ای نو از افسانه»، نگاهی تازه به قصه‌هایی‌ست که آن‌ها را بسیار شنیده‌ایم. اما این بار نویسنده‌ی شناخته‌شده‌ی ادبیات کودک و نوجوان، این قصه‌ها را با ماجراهایی تازه و شگفت‌انگیز بازآفرینی کرده است.

کتاب نوروز می آید برای کودکان و نوجوانان

«نوروز از میان فانوس‌های روشنی که بر راهش بود عبور کرد. همه‌ی پرنده‌ها بالای سرش در پرواز بودند. زن و مرد، بزرگ و کوچک می‌گفتند: سرانجام نوروز آمد. در روز اول سال آمد. عید را با خودش آورد. بهار را آورد. شادی را آورد. عمر زمستان به سر رسید. ابرهای سیاه از آسمان می‌روند. دیوها شهر را ترک می‌کنند. دیگر از یخ و برف و سوز سرما نشانی نخواهد بود. سال نو شد.»

«نوروز می‌آید» توسط «نشر پیدایش» به چاپ رسیده است. این کتاب برای گروه سنی «ب» و «ج» مناسب است و می‌توانید آن را در اپلیکیشن فیدیبو مطالعه کنید. 


این مطلب را به اشتراک بگذارید