گفتگو با مشاور بهداشت و سلامت مــهــرطه

در روز جهانی بهداشت، با سرکار خانم کاشانی، مشاور بهداشت و سلامت موسسه‌ی مــهــرطه به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

بهداشت و سلامت دختران

روز جهانی بهداشت، هر سال مصادف با سال‌روز تاسیس سازمان جهانی بهداشت گرامی داشته می‌شود. در سال جاری شعار این روز «ایجاد جهانی برابر و سالم‌تر برای همه» تعیین شده است.

در روز جهانی بهداشت، با سرکار خانم کاشانی، مشاور بهداشت و سلامت موسسه‌ی مــهــرطه به گفت‌وگو نشسته‌ایم و در مورد روند بررسی سلامت و بهداشت دختران خانه‌های اقاقیا و ارغوان از تجربه و فعالیت‌های صورت گرفته جویا شده‌ایم:

بهداشت و سلامت در خانه‌های مــهــرطه

برنامه‌ی سلامت کودکان در خانه‌های مــهــرطه به چه صورت است؟

مــهــرطه به‌عنوان شبه‌خانواده‌ای متعهد، توجه ویژه‌ای به مقوله‌ی بهداشت فرزندان و دختران خود داشته و پیگیری روتین وضعیت سلامت آن‌ها جزء فعالیت‌های اساسی و اولویت‌های موسسه‌ست. 

مقوله‌ی بهداشت و سلامت در خانه‌های مــهــرطه با پذیرش هر کودک آغاز شده و مانند یک خانواده‌ی حقیقی، دغدغه‌ی آن به‌صورت دائم و همیشگی تا زمان مستقل شدن دختران وجود خواهد داشت. 

در خانه‌های مــهــرطه همراه و همگام با بخش‌های مختلف مددکاری، آموزش، مربیان و…؛ کارشناس بهداشت موسسه به چکاپ منظم و روتین وضعیت سلامت و آموزش‌های مورد نیاز در حوزه‌ی بهداشت فردی دختران می‌پردازد.

مراقبت همه‌جانبه

مــهــرطه چه آیتم‌ها و مواردی را در بخش بهداشت و سلامت دختران خود دنبال می‌کند؟

هر کودک از بدو ورود به خانه‌های اقاقیا یا ارغوان، به‌طور کامل از نظر سلامت ظاهری، جسمی و روحی مورد بررسی قرار می‌گیرد. مشکلات احتمالی تحت نظر گرفته شده و اگر کودک نیاز به درمان خاصی داشته باشد در جهت رفع آن تا سلامتی کامل، اقدامات و پیگیری‌های لازم با مشورت پزشک متخصص انجام می‌شود. 

چکاپ آزمایشات روتین مخصوص کودکان شامل شمارش کامل سلول‌های خونی، قند خون، چربی خون، آنزیم‌های کبدی و استخوانی، بررسی عملکرد کلیه و قلب، بررسی سلامت استخوان‌ها، بررسی سلامت پوست و مو، بررسی شرایط التهابی بدن، بررسی عملکرد تیروئید و هیپوفیز، ارزیابی هموگلوبین خون، ارزیابی ذخیره‌ی آهن، بررسی انگل در مدفوع، آزمایش کامل ادرار، آنتی‌ژن‌ها و آنتی‌بادی‌ها و… انجام می‌شود.

بهداشت دهان و دندان بچه‌ها به‌صورت کامل چک شده و تحت نظر قرار می‌گیرد.

قد، وزن، درجه‌ی حرارت، فشار و ریت تنفسی بچه‌ها و موارد بالینی گوش و حلق و بینی و پوست و مو به‌صورت دوره‌ای و کلی چک می‌شود.

فعالیت بخش سلامت مــهــرطه در روزهای پاندمی

چطور می‌توان کودکان را از آسیب‌های همه‌گیر بیماری کرونا حفظ کرد و بخش سلامت مــهــرطه چه اقداماتی در این راستا انجام می‌دهد؟

ما در خانه‌های اقاقیا و ارغوان به‌طور کلی بهداشت فردی بچه‌ها را طبق پروتکل‌های اعلام‌شده دنبال می‌کنیم. از زمان همه‌گیر شدن ویروس کرونا، استفاده از ماسک در تمامی فضاهای عمومی و شست‌وشوی مداوم دست‌ها به کودکان آموزش داده شده است. همچنین بسیاری از رفت‌وآمدهای فرزندان و مربیان و داوطلبان به خانه‌ها محدود شده است.

برای تقویت سیستم ایمنی بچه‌ها با پزشکان متخصص مــهــرطه مشاوره شده و از مکمل‌ها، پروبیوتیک‌های مختلف و ویتامین‌ها به‌طور دوره‌ای استفاده می‌کنیم و آب‌درمانی نیز برای بچه‌ها انجام می‌شود.

چکاپ دوره‌ای

چه اقداماتی در حوزه‌ی چکاپ دوره‌ای برای کودکان تحت سرپرستی موسسه‌ی مــهــرطه انجام می‌شود؟

تمام موارد و آیتم‌های سلامتی در مورد دختران تحت سرپرستی مــهــرطه به‌صورت دوره‌ای بررسی شده و تحت نظر قرار گرفته می‌شود.

بررسی و چکاپ دهان و دندان سالی دو بار توسط پزشک متخصص انجام می‌شود.

پزشک متخصص داخلی به‌صورت روتین بچه‌ها را یک تا دو بار در سال چک می‌کند.

آزمایشات روتین، سالانه یک بار به تشخیص موارد خاص در بچه‌ها کمک می‌کند.

چکاپ گوش و حلق و بینی و همچنین چشم پزشکی سالی یک بار انجام می‌شود.

درحال‌حاضر به‌دلیل کرونا و سیاست‌های پروتکلی، موارد حاد و اضطراری درمانی در اولویت قرار گرفته و از ترددهای غیراضطراری جلوگیری به عمل آورده‌ایم.

فرزند مهرطه دست خود را می‌شوید

آموزش

در حوزه‌ی بهداشت فردی چه آموزش‌هایی توسط واحد بهداشت و سلامت به دختران مــهــرطه داده می‌شود؟

آموزش بهداشت فردی برای بچه‌ها در گروه‌های سنی پایین‌تر به‌صورت فردی و تک‌به‌تک، هنگامی‌که در مطب پزشک هستند یا هنگامی‌که در خانه مشغول فعالیت‌های روزانه هستند؛ انجام می‌شود.

مواردی از قبیل مسواک زدن، قرقره کردن آب نمک، نخ دندان کشیدن، نظافت مو و ناخن، نظافت گوش و موارد بهداشتی در حوزه‌های خصوصی، به کودکان آموزش داده می‌شود.

در گروه سنی نوجوان، ترغیب به جستجو و مطالعه در راستای آگاهی در زمینه‌ی سلامت انجام می‌شود.

مــهــرورزی داوطلبان و خیرین

مشارکت مردمی و همراهی داوطلبانه‌ی خیرین چه نقش و تاثیری در برنامه‌های بهداشت و سلامت موسسه‌ی مــهــرطه ایفا می‌کند؟

خوشبختانه با مشارکت افراد خیر و داوطلب، چه از نظر مادی و چه از نظر خدمات کلینیکی، این امکان برای خانواده‌ی مــهــرطه فراهم شده است تا با سهولت بیشتری در حوزه‌ی سلامت دختران خود گام برداشته و خدمات بهتری به آنان ارائه کند.

فعالیت‌های درمانی و بهداشتی ما با همکاری چند تن از پزشکان و متخصصان داوطلبی صورت می‌گیرد که همراه خیریه مهر طه هستند و دانش و زمان خود را در اختیار دختران مــهــرطه قرار می‌دهند.

ضمن قدردانی از تمام داوطلبان متخصص و مــهــرورز خانواده‌ی مــهــرطه، از پزشکان و متخصصان متعهد در حوزه‌های مختلف دعوت می‌کنیم که همراه و یار مهرطه شده و ما را در برنامه‌های بهداشت و سلامت دختران خانه‌های ارغوان و اقاقیا، یاری کنند. بانی مــهــر این خانه باشید.


این مطلب را به اشتراک بگذارید