گزارش افتتاح و ساخت دبیرستان مــهــرهامون‎


موسسه‌ی نیکوکاری مهرطه در سال ۱۳۹۷ با رویکرد کمک به برقراری عدالت آموزشی، با همت خیرین علاقمند، اقدام به ساخت دبیرستان مهرهامون در محمدآباد، شهرستان هامون، استان سیستان و بلوچستان کرد.

دبیرستان مهر هامون برای بچه های هامون

موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه یک نهاد غیردولتی‌ست؛ که از سال ۱۳۸۱ به همت جمعی از دغدغه‌مندان مسائل مربوط به کودکان تاسیس شده است. یکی از اهداف این موسسه، کمک به رشد و ارتقای وضعیت آموزش و زندگی کودکان است. مــهــرطه تلاش می‌کند با ایجاد شرایط مناسب، آینده‌ی روشن‌تری را برای کودکان رقم بزند. در این راستا از سال ۱۳۹۵ در جهت توسعه‌ی مناطق محروم شروع به فعالیت کرده است. 

اولین پروژه از سری اقدامات مدرسه‌سازی، ساخت دبستانی با ۳ کلاس در روستای قاسم‌آباد شهرستان جیرفت بود؛ و سپس در سال ۱۳۹۷ ساخت مدرسه‌ی مــهــرهامون آغاز شد.

بخوانید: گزارش کامل پروژه‌ی جیرفت

پروژه‌ی ساخت دبیرستان متوسطه‌ی اول مهرهامون

مدرسه مهر هامون با همت خیرین سیستانی، همکاری موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه، پشتیبانی اداره‌ی کل نوسازی و تجهیز مدارس استان سیستان افتتاح شده است. مدرسه واقع در شهر هامون با مساحت ۴۰۵ مترمربع، یکی از مدارس نیمه‌ساخته‌ی رهاشده توسط سازمان نوسازی آموزش و پرورش بود که جهت تکمیل و تجهیز، به‌عنوان پروژه‌ی «مــهــر هامون» انتخاب شد. با توجه به شرایط اقلیمی و محرومیت شهرستان هامون، ضعف قابل توجه‌ای در حوزه‌ی سلامت در این منطقه دیده شد. در این راستا تیم داوطلبانه‌ی پزشکی خیریه مهر طاها، اقدامات زیر را موازی با پروژه‌ی مدرسه‌سازی هامون، برای دانش‌آموزان انجام داده است:

← شناسایی کودکان و دانش‌آموزان نیازمند حمایت در حوزه‌ی تغذیه، بهداشت و سلامت

← جمع‌آوری وسایل اولیه‌ی بهداشتی برای کودکان نیازمند

← اجرای طرح حمایتی غذایی با تهیه‌ی یک میان‌وعده برای دانش‌آموزان

← حمایت از فعالیت‌های فوق‌برنامه‌ی ورزشی در مدارس

← خرید تجهیزات ورزشی، شطرنج و وسایل برقی بدنسازی

درباره‌ی سیستان و بلوچستان و مشکلاتش چه می‌دانیم؟

استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران قرار دارد. این استان در حدود ۱۸۰,۷۲۶ کیلومترمربع وسعت دارد و بیش از ۱۱٪ خاک ایران را دربرمی‌گیرد. ناحیه‌ی سیستان به وسعت  ۸۱۱۷ کیلومترمربع، در قسمت شمالی این استان قرار دارد.

در گذشته سیستان با نام «نیمروز» خوانده می شد. مرکز سیستان شهر زابل است که خود به ۴ شهرستان به نام‌های هیرمند، هامون، نیمروز و زهک تقسیم می‌شود. 

آب و هوا و طبیعت

آب و هوای این استان گرم و خشک است، ولی در طی شبانه‌روز نوسان و اختلاف دمای زیادی در این منطقه وجود دارد. بادهای شدید موسمی، طوفان شن و رگبارهای سیل‌آسا از دیگر مشخصه‌های منطقه در طول سال است. 

دریاچه‌ی هامون با مساحت ۴۰۰۰ کیلومترمربع در این استان قرار دارد. این دریاچه با میانگین عمق ۵ متر بزرگ‌‌ترین دریاچه‌‌ی آب شیرین کشور به شمار می‌آید. دریاچه هامون از جهات متعددی مانند تامین بخشی از آب شیرین منطقه، صید ماهی و همچنین نیزارهای پیرامونش از اهمیت بسیاری برای ساکنین برخوردار بوده؛ اما اکنون با خشک شدن دریاچه، این منطقه با مشکلات بسیاری مواجه شده است. معیشت مردم از طریق زراعت و یا بازرگانی با افغانستان صورت می‌پذیرد؛ که با توجه به بستن مرز در سال‌های گذشته، زندگی مردم و اقتصاد منطقه دچار سختی زیادی شده است.

بازماندگان از تحصیل

‌سیستان و بلوچستان رکوردار بازماندگان از تحصیل در میان ۳۱ استان ایران است. بیشتر بازماندگان از تحصیل در سیستان و بلوچستان دختران هستند؛ که معمولا در مناطق روستایی به دلیل ازدواج زودهنگام و مسائل فرهنگی از طرف خانواده‌ها اجازه‌ی ادامه‌ی تحصیل ندارند. اشتغال پسران و دوری مدرسه‌ها از روستاها نیز از دلایل دیگر محرومیت از تحصیل در سیستان و بلوچستان است.

جوان‌ترین استان ایران

مسئله‌ی پراکندگی جمعیت و وسعت بالای منطقه، یکی از چالش‌های این استان است‌. استانی که به گواه مرکز آمار ایران، جوان‌ترین استان ایران و رکورددار رشد جمعیت کشور است. کمبود نیروی انسانی، كمبود فضاهای آموزشی و سوء تغذیه‌ی کودکان به‌عنوان مهم‌ترین چالش‌های آموزشی سیستان و بلوچستان محسوب می‌شوند.

دبیرستان مهرهامون

موسسه‌ی نیکوکاری مهرطه در سال ۱۳۹۷ با رویکرد کمک به برقراری عدالت آموزشی در این منطقه با همت خیرین علاقمند، اقدام به ساخت یک دبیرستان با ۶ کلاس در محمدآباد شهرستان هامون کرد.  مساحت این مدرسه ۴۰۵ مترمربع است. این مدرسه دارای یک دفتر، یک کتابخانه و هشت سرویس  بهداشتی است. تمامی کلاس‌ها مجهز به سیستم سرمایشی و گرمایشی هستند.

دانش‌آموزان مــهــرهامون بالغ بر ۱۵۰ نفر هستند؛ که انتظار می‌رود تعداد نفرات در سال‌های آینده افزایش پیدا کند.

دبیرستان در آذرماه ۱۳۹۷ با حضور جمعی از خیرین حامی ساخت افتتاح شد و در اختیار اداره‌ی آموزش و پرورش شهرستان هامون قرار گرفت.

دبیرستان مهر هامون برای بچه های هامون

معرفی پروژه‌ی مــهــرهامون

بر اساس تجربه‌ها و پژوهش‌های انجام‌شده از سوی بسیاری از سازمان‌های غیردولتی و خیرین مدرسه‌ساز، مشخص شده است که تنها تغییر فضای فیزیکی آموزش نمی‌تواند تاثیر چندانی در دسترسی کودکان به آموزش موثر داشته باشد؛ و عوامل دیگری نیز در این خصوص اثرگذار هستند. از قبیل:

۱-  آموزگاران آموزش‌دیده

۲-  والدین آگاه

۳-  تجهیزات و دسترسی به منابع

۴-  توجه به بهداشت جسمی و روانی کودکان

و عوامل بسیار دیگر…

گروه مــهــرهامون با تعریف سه‌گانه‌ی دانش‌آموز، معلم و والدین به‌عنوان گروه هدف و انجام  اقداماتی درخصوص آموزش، سلامت و اشتغال در شهرستان هامون، امیدوار است بتواند گام‌های موثری را در جهت رفع نابرابری‌ها بردارد.

موسسه‌ی نیکوکاری مهرطه از کلیه‌ی حامیان این طرح که با پرداخت مبالغ متفاوت، در ساخت و اجرای این پروژه همراهی کردند؛ تشکر می‌کند.

مشارکت مردمی در پروژه مدرسه سازی مهر هامون

این مطلب را به اشتراک بگذارید