روز ملی کودک

در سال ۱۳۷۲ تاریخ ۸ اکتبر برابر با ۱۶ مــهــرماه به‌عنوان روز ملی کودک در ایران انتخاب شد.

روز ملی کودک

در سال ۱۳۷۲ جلسه‌ای با حضور نمایندگان وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و نهادهای دیگر در ایران تشکیل شد و تاریخ ۸ اکتبر برابر با ۱۶ مــهــرماه روز ملی کودک در ایران انتخاب شد. سپس تصمیم این گروه به دفتر یونیسف در ایران اطلاع داده شد و یونیسف ۱۶ مــهــرماه را به‌عنوان روز ملی کودک در ایران به رسمیت شناخت.

«حال خوش کودکی، رنگ خوش زندگی»؛ شعار هفته ملی کودک

در دو سال گذشته با توجه به فراگیری ویروس کرونا و قرنطینه‌ی کودکان، زندگی عادی آن‌ها با چالش‌های زیادی مواجه شده و هرچند هنوز باید مراقبت کرد؛ اما زندگی ادامه دارد و باید «حال خوش کودکی» را دوباره به تجربه نشست و تا می‌توانیم «رنگ خوش زندگی» را پخش و منتشر کنیم. 

بر همین اساس ویژه برنامه‌های «روز جهانی» و «هفته‌ی ملی کودک» در سال ۱۴۰۰ با شعار «حال خوش کودکی، رنگ خوش زندگی» توسط کانون ملی پرورش فکری در سراسر کشور برگزار می‌شود.

هفته‌‌ی ملی کودک امسال از ۱۶ تا ۲۲ مــهــر، یادواره «علی لندی» نوجوان فداکار ایذه‌ای در سراسر ایران برگزار خواهد شد. ویژه‌برنامه‌های هفته‌ی ملی کودک طی روزهای ۱۶ تا ۲۲ مــهــر ۱۴۰۰ در سراسر کشور به‌صورت مجازی و حضوری اجرا خواهد شد.

به گفته‌ی مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، تکیه بر شادی، نشاط و بازی از جمله نکته‌های مهمی‌ست که این رویداد بر آن تاکید دارد و با این نگاه است که برگزاری ویژه برنامه‌هایی متنوع با اهداف این رویداد تعریف شده و فراهم آوردن زمینه‌هایی برای ایجاد فضای شاد و بانشاط بخشی از رویکردهای اصلی این برنامه‌ی فرهنگی خواهد بود.

برنامه‌های کانون پرورش فکری

به گزارش اداره‌ی کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در هفته‌ی ملی کودک هر روز یک فیلم سینمایی در کنار یک انیمیشن و یک فیلم‌تئاتر به‌شکل رایگان در پرتال کانون اکران رایگان می‌شود.

این فیلم‌ها هر روز به‌مدت ۲۴ساعت در پرتال کانون به نشانی cinema.kpf.ir به‌صورت رایگان در دسترس علاقه‌مندان است.

هفته ملی کودک - برنامه اکران رایگان فیلم سینمایی

امسال در کنار ۷ فیلم سینمایی و ۷ پویانمایی که به رایگان اکران می‌شوند، ۷ فیلم از تئاترهای کودکان و نوجوانان از جمله نمایش‌های «راز گنجور» و «خاله مرجان و خروس» در طول روزهای این هفته به رایگان پخش خواهد شد. این فیلم‌تئاترها نیز در بخش فیلم پرتال کانون به نشانی cinema.kpf.ir اکران می‌شود.

هفته ملی کودک - برنامه اکران رایگان پویانمایی

علاوه بر تخفیف ۲۵درصدی خرید کتاب‌ها در سایت فروش shop.kpf.ir، تمامی تولیدات کانون در دو فروشگاه در خیابان حجاب (واقع در مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری) و فروشگاه انقلاب (واقع در خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، پاساژ فروزنده) با ۲۵درصد تخفیف ارائه می‌شود.

هفته ملی کودک - تخفیف محصولات کانون پرورش فکری

امسال هفته‌‌ی ملی کودک در حالی برگزار می‌شود که به‌دلیل شرایط کرونا بخش زیادی از فعالیت‌ها و ویژه‌برنامه‌های نهادهای مختلف، در فضای مجازی پیش‌بینی شده، با این‌حال حرکت تریلی‌های سیار نمایش فیلم و تئاتر در شهرهای کشور، اجرای تئاتر در محیط باز پارک‌ها و شهرها، در کنار افتتاح تماشاخانه‌های سیار و کتاب‌خانه‌های ثابت جدید کانون در شهرهایی چون مرزن‌آباد و مشهد، از جمله برنامه‌های حضوری اعلام شده است. 

موزه‌ ملی هنر و ادبیات کودک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب تهران نیز به مناسبت هفته‌‌ی ملی کودک از ۱۷ تا ۲۲ مــهــر به‌شکل رایگان پذیرای کودکان و عموم علاقه‌مندان است.

اهمیت توجه به نیازهای کودکان

کودکان آسیب‌پذیرترین گروه سنی در هر جامعه‌ای هستند. نادیده گرفتن نیازهای اساسی کودکان چه در سطح جسمانی و چه در سطح روانی، منجر به آسیب‌های زیادی می‌شود. بنابراین توجه درست به نیازهای کودکان‌مان باعث می‌شود آن‌ها هم از دنیای زیبایی کودکی لذت ببرند و هم در آینده بزرگسالی سالمی داشته باشند.

کوکان نیاز به شادی دارند

نیازهای جسمانی

نیازهای جسمانی از نیازهای اولیه و اساسی هر کودکی محسوب می‌شود. تامین غذا، پوشاک و سرپناه از جمله نیازهای جسمانی هستند. از آن‌جاکه کودک قادر به رفع این نیازها نیست، والد یا مراقب وظیفه تامین نیازهای جسمانی او را بر عهده دارد. 

نیازهای عاطفی

در کنار توجه به نیازهای جسمانی کودکان، نیازهای عاطفی آن‌ها را نیز بایستی برآورده کرد. اگر کودکان در سال‌های اولیه‌ی زندگی خود عشق و محبت بی قید و شرط را دریافت کنند، باعث می‌شود هم نسبت به خودشان احساس خوبی داشته باشند و هم در آینده روابط عاطفی مطلوبی را تجربه کنند.

برای درک کردن بهتر کودکان باید آگاهی‌های خود را کنار بگذاریم و دنیا را از دریچه‌ی نگاه فرزندمان ببینیم.

هدف از نامگذاری روز کودک

روز کودک بهانه‌ای‌ست برای ورود به دنیای زیبای کودکان. برای درک کردن بهتر کودکان باید آگاهی‌های خود را کنار بگذاریم و دنیا را از دریچه‌ی نگاه فرزندمان ببینیم. هنگامی‌که کودک ما را در کنار خود ببیند، احساس امنیت می‌کند و همین موضوع سبب شکل‌گیری یک رابطه‌ی سالم می‌شود. رابطه‌ای که به‌دور از تحکم و خشونت است و کودک در یک فضای صمیمی و شاد رشد می‌کند. 

در تعامل سالم علاوه بر توجه به مسائلی که در بین همه‌ی کودکان مشترک است، به نیازهای خاص آن کودک اعم از نیازهای جسمانی و روانی نیز توجه می‌شود. به‌طورمثال کودکی که والدین خود را از دست داده، از لحاظ روانی نیاز به توجه ویژه‌ای دارد. بهتر است برای کم کردن اضطراب‌های او از یک روانشناس باتجربه کمک گرفت تا دوره‌ی سوگ با کمترین آسیب طی شود.

نشست‌های تخصصی آنلاین در هفته ملی کودک

با مشارکت اداره‌‌ی کل آموزش و پژوهش کانون، چهار نشست تخصصی در فضای مجازی طراحی شده که تمامی این نشست‌ها در نشانی اینترنتی https://live.kpf.ir/ch/koodak برگزار خواهد شد و حضور در آن برای عموم مخاطبان این پلتفرم آزاد است.

نشست های تخصصی آنلاین کانون پرورش فکری

این مطلب را به اشتراک بگذارید