یوگا و کودکان

یوگا به کودکان می‌آموزد که به بدن خود احترام بگذارند. هوشیاری، تمرکز و آرامش را در کودک افزایش می‌دهد. یوگا باعث شکل گرفتن ارتباط و هماهنگی با درون و بیرون می‌شود.

یوگا برای کودکان

بین رشته‌های ورزشی مختلف، یوگا یکی از بهترین گزینه‌ها برای کودکان است. چراکه جذاب، کم‌هزینه، غیر رقابتی و آرامش‌دهنده است و شامل طیف وسیعی از حرکات متنوع می‌شود. علاوه بر این، انعطاف‌پذیری و توان بدنی کودکان را افزایش می‌دهد. همچنین کودکان با انجام ورزش یوگا، به‌ مرور زمان یاد می‌گیرند که چطور حرکات را با هماهنگی کامل انجام دهند و بین جسم و ذهن خود تعادل لازم را برقرار کنند.

در سال‌های اخیر، کودکان، بیشتر از قبل به یادگیری این ورزش مفید تشویق می‌شوند. در جلسات یوگا کودکان با تمرینات بدنی، آسانا‌های مختلف، نحوه تنفس و خیلی از حرکات مفید دیگر آشنا می‌شوند.

آموزش یوگا به کودکان نه‌تنها کار سختی نیست؛ بلکه خیلی هم مفید و ارزشمند است. کلید علاقه‌مند کردن کودکان به یوگا این است که آن را به بازی تبدیل کنید. شاید افراد بزرگسال بتوانند با جدیت، روند یادگیری یوگا را دنبال کنند. اما کودکان اغلب دوست دارند یوگا سبک، متنوع و تازه، سرگرم‌کننده و لذت‌بخش باشد.

با توجه به ویژگی‌های کودکان ، بهترین کار این است که بعد از سن ۴ سالگی شروع به یوگا کنند. در این زمان، ساختار بدن آن‌ها ثابت است و به بدن خودشان آگاهی و کنترل دارند.

برای شروع آموزش یوگا به کودکان، به هیچ وسیله یا موقعیت مکانی خاصی نیاز ندارید. درصورتی‌که شما و کودکان تصمیم به تمرین منظم گرفتید، می‌توانید از یک مت یا زیرانداز ساده استفاده کنید و با کمک یک استاد حرفه‌ای، از تمرین لذت ببرید.

در برخی سبک‌های یوگا مثل یوگا آیینگر (‌آیینگار) از ابزارهایی مثل آجر مخصوص یوگا، بند مخصوص یوگا و یا صندلی استفاده می‌شود. این ابزار برای اجرای بهتر و اصولی‌تر حرکات و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی به سبک آینگر اضافه شده است.

برای یوگا، داشتن لباس ورزشی ضرورتی ندارد. مخصوصا کودکان بهتر است یک لباس راحتی بپوشند تا به راحت‌ترین شکل ممکن بتوانند در آن حرکت کنند.

آساناهای یوگا برای کودک

حتما از یک مربی حرفه‌ای و با سابقه کمک بگیرید. یوگا برای کودکان باید مثل یک بازی باشد. حرکات باید از تنوع برخوردار باشند تا برای کودک خسته‌کننده و تکراری و یکنواخت نشود. همزمان باید قدرت و توانایی کودک را در نظر گرفت و برای انجام حرکت به او فشار نیاورد. یک مربی خوب می‌تواند با ترکیب آساناهای ساده و پیچیده، حرکات آرام و سریع، حرکت‌های اصلاحی برای برطرف کردن نواقص و افزایش انعطاف و قدرت بدنی، روند تمرین لذت‌بخشی را برای کودک ایجاد کند. همچنین با در نظر گرفتن اشتیاق و روند رشد، مربی می‌تواند کودک را با جنبه‌ها و مراحل دیگر یوگا آشنا کند. 

همچنین در خانه برای تمرین آگاهی از بدن، می‌توانید کودک را به انجام یکی از تمرین‌های تنفسی در زمان آماده شدن برای خواب در تخت‌شان تشویق کنید. هر چقدر بیشتر این کار را انجام دهید، در سنین بالاتر، به یک عادت برای آن‌ها تبدیل خواهد شد. نیازی نیست که این تمرین به‌صورت رسمی و جدی انجام شود؛ بلکه می‌تواند فقط به‌صورت چند لحظه تنفس عمیق باشد.

سلامت جسم و ذهن

کودکی که تمرینات یوگا را به‌طور منظم انجام می‌دهد، بدنی سالم، منعطف، و قوی دارد. تمرین یوگا به کودک می‌آموزد که به بدن خود احترام بگذارند. 

همچنین انجام مداوم تمرین‌های یوگا، در کاهش چشمگیر انواع اختلالات در کودکان تاثیر بسزایی دارد. اختلالات هیجانی مثل انواع اضطراب‌ها، ترس‌ها، پرخاشگری‌ها و افسردگی‌های مزمن. اختلالات رفتاری مثل اختلال کمبود توجه و تمرکز، بیش‌فعالی‌های دوران کودکی. انجام منظم تمرینات یوگا برای کودکان، موجب آرامش، توجه و دقت بیشتر آنان در طول روز می‌شود.

یوگا می‌تواند در درمان کودکانی که دچار اختلالات تنفسی (مثل آسم و تنگی نفس)، اختلالات گوارشی، ناتوانی‌های یادگیری، اختلالات مربوط به خواب (مثل بی‌خوابی، بد‌خوابی، کابوس دیدن) هستند، نیز نقش موثری ایفا کند.

افزایش اعتماد به نفس

کودکانی که به‌طور مرتب حرکات یوگا را انجام می‌دهند دارای نظم، عملکرد و ارتباط بهتری بین ذهن و بدن‌شان هستند. این موضوع باعث افزایش اعتماد به نفس در آن‌ها می‌شود. به عنوان مثال، انجام حرکات ساده یوگا می‌تواند باعث خوشحالی بچه‌ها شود و این حس را در آن‌ها به وجود آورد که می‌توانند کارهای مفیدی انجام دهند. به این ترتیب، کودک به مرور زمان خود را باور کرده و اعتماد به نفس او افزایش می‌یابد.

یوگا برای بچه ها

هماهنگی بین اعضای بدن و تنفس

از طریق انجام تکنیک‌های یوگا می‌توان هرگونه عدم تعادل و ناهماهنگی بین اعضای مختلف بدن را برطرف کرد. این ناهماهنگی‌ها می‌توانند جنبه‌های مختلفی داشته باشد، از جمله ناهماهنگی‌های جسمانی. مثل خمیدگی‌های اسکلت بدن، گرفتگی‌های عضلانی، کشش ماهیچه‌ها و تقویت رباط‌ها.

افزایش تمرکز

یکی از مسائلی که بزرگسالان را در مورد کودکان نگران می‌کند نداشتن تمرکز کافی است. کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه (ADHD) باید حتما تمرینات یوگا برای افزایش تمرکز را انجام دهند. یوگا مشکلات رفتاری را به‌طرز چشمگیری کم کرده و اضطراب بچه‌هایی که خیلی مضطرب هستند را کاهش می‌دهد. همچنین باعث کاهش رفتارهای بیش فعالی در این کودکان می‌گردد.

افزایش سطح آگاهی

یکی از فواید یوگا برای کودکان، افزایش سطح آگاهی در آن‌هاست. یوگا یک ابزار عالی برای بالا بردن هوشیاری و آگاهی، و کمک به فرد برای حفظ تعادل بین ذهن و بدن است. به کمک یوگا کودک با دنیای درون و بیرون خود ارتباط عمیق برقرار می‌کند.

جلوگیری از منزوی بودن

همه ما می‌دانیم انجام ورزش‌هایی مثل فوتبال، والیبال، بسکتبال و… دارای فواید زیادی برای کودکان است. اما خیلی از کودکان به چنین ورزش‌هایی علاقه ندارند و در کل به ورزش‌های رقابتی تمایل نشان نمی‌دهند. 

در حرکات یوگا، هیچ رقابتی وجود ندارد. بلکه هدف یوگا، افزایش تمرکز شخص است. بنابراین اگر کودک شما به ورزش‌های رقابتی علاقه ندارد و شما نیز دوست دارید کودک، کار جمعی را تجربه کند و با هم‌سن و سالان خود در ورزش‌های مشترک حضور یابد، یوگا بهترین گزینه است.

ورزش جمعی غیر رقابتی - مشارکتی

این مطلب را به اشتراک بگذارید