خواندنی‌ها و دیدنی‌ها برای کودکان در تعطیلات نوروز

داشتن یک برنامه مناسب و متنوع برای تعطیلات نوروز کودکان، باعث می‌شود آن‌ها بهترین بهره را از اوقات فراغت‌شان ببرند.

سفره هفت سین
برآمد باد صبح و بوی نوروز 💮💮💮 به کام دوستان و بخت پیروز 💮💮💮 مبارک بادت این سال و همه سال 💮💮💮 همایون بادت این روز و همه روز

برای روزهای باقی‌مانده از تعطیلات نوروز ۱۴۰۲ چه برنامه‌ای برای کودکان‌تان در نظر گرفته‌اید؟ فکر می‌کنید بهترین مکان‌ها برای گردش کودکان در ایام نوروز کجاست؟ چه کتاب‌هایی می‌تواند برای کودکان درباره نوروز جذاب باشد؟

نوروز فرصت خوبی‌ست تا کودکان بهترین بهره را از اوقات فراغت‌شان ببرند. بازدید از موزه‌ها، رفتن به پارک‌ها و بوستان‌ها در این ایام، لحظه‌های خوشی را در ذهن آن‌ها ثبت می‌کند. در کنار مکان‌های تفریحی و گردشی، خواندن کتاب‌های نوروزی با روایت‌های شیرین خود، کودکان را با آداب و رسوم ایرانی آشنا می‌کند. 

معرفی مکان‌های تفریحی برای بازدید در تعطیلات نوروز

موزه کودکی ایرانک

شاید به نظر برسد که موزه‌ها مکان‌های جذابی برای کودکان نباشند؛ چون آن‌ها باید در سکوت و از پشت دیوارهای شیشه‌ای به اشیا نگاه کنند. اما «موزه کودکی ایرانک» که ویژه بچه‌هاست، امکانات متفاوت و هیجان‌انگیزی را در اختیار این گروه سنی قرار داده است. 

این موزه، کودکان و بزرگسالان را از طریق قصه‌گویی و نشست‌های گروهی با فرهنگ اصیل ایرانی آشنا می‌کند؛ نشست‌هایی که همراه با پرسش و پاسخ هستند. 

بخش نمایشی، امکان دیگری از موزه ایرانک برای کودکان است؛ تا آن‌ها احساس خستگی و یک‌نواختی نکنند. فضای این موزه به‌گونه‌ای طراحی شده است که نه‌تنها کودکان را جذب می‌کند؛ بلکه بزرگسالان را نیز با خود همراه می‌سازد. 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره «موزه کودکی ایرانک» می‌توانید به سایت iranak.org مراجعه کنید. 

موزه کودکی ایرانک - جاهای دیدنی در تعطیلات نوروز برای کودکان

باغ پرندگان

شنیدن صدای پرندگان گوناگون، تماشای فلامینگوها و طاووس‌های زیبا می‌تواند برای کودکان جالب باشد. «باغ پرندگان تهران» به‌عنوان بزرگ‌ترین باغ پرندگان کشور، مکانی مناسب برای کودکانی‌ست که عاشق این‌گونه از جانداران هستند. در بازدید از باغ پرندگان به همراه کودکان، می‌توانید آن‌ها را از نزدیک با تفاوت گونه‌های مختلف پرندگان آشنا کنید. علاوه بر این از پرنده‌ها، اسامی و اطلاعات درج‌شده در تابلوهای راهنمای باغ عکس بگیرید و سر فرصت با بچه‌ها در اینترنت جستجو کنید تا آن‌ها اطلاعات بیشتری درباره زندگی و ویژگی‌های پرنده‌ها پیدا کنند.

«باغ پرندگان» واقع در شمال شرق تهران، پارک جنگلی لویزان است.

باغ پرندگان - مکان های دیدنی در تعطیلات نوروز برای کودکان

پارک پردیسان

«پارک پردیسان» از بوستان‌های قدیمی تهران است و با امکانات متنوع و جذابش، می‌تواند یکی از گزینه‌های تفریحی برای تعطیلات نوروز کودکان باشد. در این پارک به‌جز امکانات تفریحی، مدرسه طبیعت نیز فعالیت دارد. تمرکز این بخش، علاقه‌مند کردن کودکان به موضوع محیط زیست و حفاظت از آن است. در مدرسه طبیعت کودکان می‌توانند مراحل کاشت گیاهان را از نزدیک ببینند، طبیعت را به‌صورت عملی بشناسند و بازی‌های خلاقانه ای مرتبط با طبیعت انجام دهند.

از دیگر امکانات «پارک پردیسان» می‌توان به مسیرهای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری و همچنین زمین بادبادک‌بازی اشاره کرد. «پارک پردیسان» در ضلع شمال بزرگراه حکیم، بین شیخ فضل‌الله و یادگار امام واقع شده است. 

کتاب‌های نوروزی

سکه‌ای که دلش نمی‌خواست زمستان برود

همه کودکان معمولا به هفت سین نوروز علاقه‌مند هستند. حالا فکر کنید با هدیه دادن یک بسته جذاب نوروزی که شامل عروسک‌های هفت سین است، چقدر می‌توانید کودکان‌تان را خوشحال کنید. 

«سکه‌ای که دلش نمی‌خواست زمستان برود» حاصل تلاش تیم تخصصی «من توانگر»، مجموعه‌ای شامل یک کتاب و هفت عروسک است. هر کدام از عروسک‌های این مجموعه، نماد یکی از سین‌های سفره هفت سین هستند.

کتاب و عروسک های سفره هفت سین - سکه ای که دلش نمی خواست زمستان برود

از آن‌جایی‌که نمایش‌های عروسکی در انتقال مفاهیم ارزشی و اخلاقی نقش بسزایی دارند، این مجموعه امکان یادگیری مهارت همدلی را توسط عروسک‌های خود برای گروه سنی کودکان فراهم کرده است. 

«سکه ای که دلش نمی خواست زمستان برود» برای کودکان ۴ تا ۹ سال مناسب است. شما می‌توانید برای تهیه این بسته نوروزی هیجان‌انگیز به سایت موسسه آتمان مراجعه کنید. 

ننه سرما و عمو نوروز (هم کتاب، هم بازی)

«جز ننه سرمای ما … یه عمو نوروزی بود

وقتی یخ‌ها وا می‌شد … از روی لب‌های رود

وقتی که خورشید خانوم … پا می‌شد از خواب ناز

عمو نوروز می‌اومد … با گل و شکوفه باز»

کتاب و پازل ننه سرما و عمو نوروز برای کودکان

کتاب «ننه سرما و عمو نوروز» سروده «مهدی مردانی» و جلد پانزدهم از مجموعه «بخون و بچین» است. ویژگی جالب کتاب نوع تصاویر آن است؛ که در مقابل هر صفحه شعر، قطعه‌های پازل مربوط به همان بخش قرار دارد. شما می‌توانید در کنار خواندن شعرهای کتاب، پازل‌های مختلف هر صفحه را نیز با کودکان درست کنید و برای مدت زمان بیشتری از بودن کنار یکدیگر لذت ببرید. 

کتاب «ننه سرما و عمو نوروز» برای گروه سنی «الف» و «ب» مناسب است. می‌توانید این کتاب را از سایت‌های دیجی کالا و گیسوم تهیه کنید.  

۱۰۱ بازی خانوادگی

«مهم نیست که افراد چقدر پیر یا جوان هستند، هنگامی‌که آن‌ها بازی می‌کنند، اتفاقات مهمی رخ می‌دهد. موانع رفع می‌شوند. اعتماد به نفس افزایش پیدا می‌کند. دوستی‌ها شکل می‌گیرند. خصومت‌ها از بین می‌روند. و از همه مهم‌تر، انرژی فوق‌العاده مثبتی در افرادی که درگیر بازی بوده‌اند، جریان پیدا می‌کند.»

اگر قصد دارید در نوروز به‌صورت خانوادگی سفر بروید، کودکان‌تان را به پارک، بوستان و کنار ساحل دریا ببرید و به دنبال فعالیت‌های جدید متناسب با آن مکان‌ها هستید، کتاب «۱۰۱ بازی خانوادگی» می‌تواند یک گزینه جذاب باشد.  

101 بازی خانوادگی - پیشنهادهایی برای اوقات قراغت خانواده در تعطیلات

«۱۰۱ بازی خانوادگی» به نگارش «شاندو واردا» بازی‌های متنوعی را در چند فصل به مخاطبان خود ارائه می‌دهد. این کتاب در کنار بخش بازی‌هایی در خانه، برای مکان‌های مختلف نیز فعالیت‌های جمعی را همراه با شیوه اجرای آن‌ها معرفی می‌کند، مثل بازی‌هایی در مسافرت، بازی‌هایی در تعطیلات و بازی‌هایی در ساحل. تنوع این بازی‌ها امکانی ایجاد می‌کند تا در تعطیلات نوروز لحظه‌های شادی را همراه با کودکان‌تان سپری کنید.

کتاب «۱۰۱ بازی خانوادگی» را می‌توانید از فیدیبو تهیه کنید.


این مطلب را به اشتراک بگذارید