سعدی شاعر مــهــربانی

اول اردیبهشت‌ماه سالروز تولد شیخ اجل، سعدی شیرازی‌ست که به دلیل فصاحت در کلام‌اش، از او به‌ «استاد سخن» یاد می‌کنند.

قصه های خوب برای بچه های خوب - سعدی - گلستان و ملستان

سعدی سال‌هایی از زندگی خود را به سیر و سیاحت در بسیاری از کشورهای اسلامی گذراند و پس از بازگشت به شهر خود شیراز، تجربه‌هایش را به رشته‌ی تحریر درآورد. دو کتاب ارزشمندی که از سعدی به یادگار مانده، بوستان و گلستان است. 

بوستان شامل مجموعه‌ی اشعار اوست که در آن به مهم‌ترین مسائل انسانی و اخلاقی مانند عشق، قناعت و تواضع پرداخته و گلستان شامل حکایت‌هایی‌ست که سعدی خود موضوع آن را تجربه کرده و یا برگرفته از ذهن اوست.

سعدی، ابیات بسیاری در باب بشردوستی دارد و بشردوستی را زیربنای همه‌ی زیبایی‌ها، خوبی‌ها و مــهــربانی‌ها می‌داند:

«به نقد اندر بهشت‌ست آن‌که یاری مــهــربان دارد»

سعدی در ۴۹۹ بيت و ۲۵ داستان كوتاه و جذاب، مــهــربانی، روش‌های ابراز آن، فرجام مــهــربانان و پاداش‌های دنيوی و اخروی آنان را با زيبايی تمام توصيف كرده است.

آشنایی کودکان و نوجوانان با اندیشه‌های سعدی

کتاب «گلستان سعدی» از مجموعه‌ی «قصه‌های شیرین ایرانی»ست که توسط «فرهاد حسن‌زاده» به نگارش درآمده و در شانزدهمین جشنواره‌ی کتاب کودک و نوجوان، موفق به دریافت لوح زرین شده است. فرهاد حسن‌زاده علاوه بر انتخاب تعدادی از حکایت‌های گلستان، به بازآفرینی آن‌ها نیز پرداخته  و با بسط دادن داستان‌های اصلی، به درک بهتر مفاهیم گلستان برای گروه سنی کودک و نوجوان کمک کرده است. او در پایان کتاب نیز به زبانی ساده، زندگی‌نامه‌ی سعدی را روایت کرده و اشاره‌ی کوتاهی به شیوه‌ی سخنوری‌اش داشته است. این کتاب که توسط انتشارات سوره‌ی مهر به چاپ رسیده، در اپلیکیشن طاقچه و کتابراه نیز در دسترس می‌باشد.

کتاب «قصه‌های گلستان و ملستان» از مجموعه‌ی «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» نوشته‌ی «مهدی آذریزدی‌»ست. این کتاب شامل داستان‌های بازنویسی‌شده از گلستان سعدی‌ست و نویسنده در کنار آن، تعدادی داستان را که به تقلید از سبک روایی سعدی در کتاب‌های دیگر وجود داشته نیز اضافه کرده و به همین دلیل از عنوان ملستان استفاده نموده است. مهدی آذریزدی برای این کتاب در سال  ۱۳۴۳ از طرف یونسکو موفق به دریافت جایزه شد. کتاب قصه‌های گلستان و ملستان به‌صورت صوتی توسط انتشارات کتاب سخنگو و با صدای «سهیل محزون» منتشر شده و در اپلیکیشن‌های فیدیبو و کتابراه نیز قابل دسترسی‌ست.

کتاب صوتی قصه های خوب برای بچه های خوب - سعدی - گلستان و ملستان

این مطلب را به اشتراک بگذارید