مــهــرطه = مــهـــرطاها

به تأکید اعلام می‌داریم که موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه، موسسه‌ای مردم‌نهاد بوده و به هیچ نهاد دیگری وابستگی و تعلق نداشته و نخواهد داشت. تمرکز موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه همچنان و مثل همیشه؛ نگهداری، سرپرستی و تلاش در جهت بالا بردن سطح زندگی دختران بی‌سرپرست و بدسرپرست بوده و این مهم را رسالت غایی خود می‌داند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط مــهــرطه

اولین نشست بلندخوانی کتاب در روستای قنات‌نو

اولین دورهمی کتاب‌خوانی برای بچه‎های روستای قنات‌نو با کتاب «یک توپ برای همه» شروع شد. این کتاب با داستانی بسیار ساده و تصویرگری بسیار زیبا موضوع مشارکت، کار گروهی و همچنین داشتن یک ارتباط دوستانه را به شکلی ملموس برای کودک روایت می‌کند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط مــهــرطه

بچه‌های کتاب‌خوان روستای قاسم‌آباد

بچه‌های روستای کوچک قاسم‌آباد می‌توانند در دنیای مــهــربان و پر امید اما پر از وسایل اسقاطی «پاندورا و پرنده»، ساعت‌های زیادی غرق شوند و دنیای رنگین و زیبای آینده‌ی خود را تصور کنند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط مــهــرطه

روز بهزیستی و تأمین اجتماعی

بیست و پنجم تیر هر سال، روز بهزیستی و تأمین اجتماعی نام‌گذاری شده است. سازمانی که مبنای به وجود آمدنش کمک به تأمین حداقل هزینه‌ی زندگی خانواده‌های نیازمند و بی‌سرپرست و ایجاد زمینه‌های مناسب برای خودکفایی و حمایت مالی و غیرمالی آنان بوده است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط مــهــرطه

تاریخچه و زیربنای موسسات خیریه (بخش اول)

هدف مشترک همه‌ی ان.جی.او. ها (NGO) یا سازمان‌های مردم‌نهاد ، رفع مشکلات و فراهم کردن شرایط رفاه اقتصادی و توسعه‌ی اجتماعی مردم دنیاست.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط مــهــرطه

کتاب‌خوانی با بچه‌های روستای کهوربگی

امروز روز هیجان‌انگیزی بود. بعد از گذشت حدود ۴ ماه اولین نشست بلندخوانی کتاب را در «روستای کهوربگی» با بچه‌ها برگزار کردیم. بچه‌ها از این‌که بعد از مدت‌ها، باز هم برای کتاب‌خوانی دور هم جمع می‌شدیم بسیار هیجان‌زده و خوشحال بودند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط مــهــرطه

قانون حمایت از حقوق کودکان؛ گامی در راستای مــهــروزری

لایحه «حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان» در ۵۱ ماده هر نوع ستم، آزار، سوءاستفاده و... علیه سلامت کودکان و نوجوانان را جرم و قابل پیگیری می‌داند. هرچند تدوین و تصویب این قانون سال‌ها به‌طول انجامیده است؛ اما امید داریم که این مسیر، آغازی برای پایان دادن به هرگونه کودک‌آزاری و تضییع حقوق کودکان باشد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط مــهــرطه

مادر مشتاق، کودک فعال، روستای شاداب

با وجود تمام محدودیت‌ها و موانع پیش‌آمده به‌واسطه‌ی ویروس کرونا، برای حفظ ارتباط مؤثر با بچه‌ها و ادامه‌ی روند آموزشی و پرورشی کودکان روستا، فعالیت کتاب‌خوانی در گروه مجازی دنبال می‌شود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط مــهــرطه

حفظ محیط زیست؛ عادتی که باید از کودکی آموخت!

حفاظت از محیط زیست عادتی‌ست که باید از کودکی آموخته شود تا به یک باور ذهنی تبدیل شود. این باور کودک را موظف می‌کند تا از یگانه زیستگاهی که در آن زندگی می‌کند به بهترین شکل ممکن نگهداری کند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط مــهــرطه

روابط عمومی، آینه‌ی شفاف نیکوکاری

در روز ارتباطات و روابط عمومی، از تمامی همکاران خود در عرصه‌ی روابط عمومى که با دغدغه‌های متعدد و مشغله‌های گاه پیش‌بینی‌نشده، صبور و الهام‌بخش و پر مهر بوده‌اند، قدردانى می‌کنیم.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط مــهــرطه

روز علوم آزمایشگاهی مبارک

موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه، این روز را به همه‌ی تلاشگران و متخصصان متعهد تبریک گفته و خدمات باارزش نادیدنی و گاه فراموش‌شده‌ی آنان را ارج می‌نهد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط مــهــرطه

دندانپزشک، الگوی سبک زندگی سالم برای کودکان

موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه، در مسیر رشد دختران تحت سرپرست خانه‌های اقاقیا و ارغوان، همواره از همراهی و خدمات انسان‌دوستانه‌ی دندانپزشکان متعهد و داوطلب این سرزمین برخوردار بوده و با ابراز احترام و قدردانی از جامعه‌ی دندانپزشکی، ۲۳ فروردین روز دندانپزشک را گرامی می‌دارد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط مــهــرطه

خانواده‌ی مــهــرطه در روزهای کرونا

مددکاران مــهــرطه با آموزش‌های لازم جهت پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، سعی در کاهش اضطراب و استرس ناشی از همه‌گیری ویروس در بین کودکان و نوجوانان این مرکز دارند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط مــهــرطه

کودکان و عبور از اضطراب

اضطراب و شرایط استرس‌زا همیشه وجود دارد. ما به‌طور مدام در معرض انواع بحران‌ها و ناملایمات قرار می‌گیریم اما خطر زمانی‌ست که این شرایط به یک درگیری مزمن مبدل شده و موضوع اضطراب‌زا در کودک طوری نهادینه شود که او برای چیزهای متفاوتی احساس اضطراب کند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط مــهــرطه

سال ۲۰۲۰، سال جهانی پرستار و ماما

۷ آوریل (۱۹ فروردین) روز جهانی بهداشت، با تمرکز بر آگاه‌سازی بهداشت در سطح جهان است. مجمع جهانی بهداشت، سال ۲۰۲۰ را به‌عنوان سال جهانی پرستار و ماما تعیین کرده و شعار روز جهانی بهداشت را به پشتیبانی از این گروه اختصاص داده است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط مــهــرطه

مــهــربانی، بومرنگ زندگی‌ست

کادر درمانی محترم بیمارستان لقمان،
لباس‌های محافظی که به دستتان می‌رسد؛ تار و پودش از مهر و با عشق دوخته شده است.
آرزوی ما، سلامتی و تندرستی همه‌ی شماست.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط مــهــرطه

دست‌هایت را بشوی

در شرایط پراضطرابِ این‌روزها و نگرانی مدام بابت شیوع ویروس کرونا، بچه‌های روستای قاسم‌آباد و قنات‌نو با رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در کنار هم جمع می‌شوند و آموزش‌های موثر همراه با سرگرمی و آرامش را تجربه می‌کنند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط مــهــرطه

عطسه‌ی پرماجرا

این‌روزها با شیوع ویروس کرونا و ترس فراگیر از ابتلا به آن، مدارس در سراسر کشور تعطیل شده است. با خود فکر کردم شاید بهترین کار، برگزار نکردن برنامه‌ی کتاب‌خوانی با بچه‌های نازنین گنج‌آبادمان باشد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط مــهــرطه

جایزه سال مــهــر

مراسم اختتامیه‌ی ششمین دوره‌ی جایزه‌ی کتاب مــهــر، تیرماه ۱۳۹۷ در فرهنگسرای سرو برگزار شد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط ceeprisk

کودکان و زلزله

بی‌گمان آسیب‌پذیرترین گروه انسانی پس از زلزله، کودکان می‌باشند که می‌بایست به‌صورت ویژه به آن پرداخت در این قسمت به بحث کودکان بی‌سرپرست پس از زلزله می‌پردازیم.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط ceeprisk

روز جهانی داوطلب مبارک

امروز ۱۵ آذرماه، روز جهانی داوطلب است. روز آنانی که  نسبت به رنج مردمانشان بی‌تفاوت نیستند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط ceeprisk

کار، رویای کودکان نیست!

کودک کار به هر کودکی گفته می‌شود که به دلیل شرایط اقتصادی خانواده یا سرپرستان خود مجبور به کار می‌شود. کودکان کار خیابانی بخش بسیار کوچکی از کودکان کار هستند. کودک کار با هر پیشینه‌ای و در هر صورت همیشه در معرض آسیب قرار دارد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط مــهــرطه

بخش دوم گفتگو با آموزگار داوطلب مــهــرطه

اگر قرار است که ما به حوزه‌ی داوطلبی بیاییم اما نمانیم بهتر است که از ابتدا اصلا در این فضا قدم نگذاریم. چون در این مسیر کودکان را به خود وابسته می‌کنیم و اگر بعد از ایجاد این وابستگی آن‌ها را رها کنیم، تبعات آن از عدم حضور ما به مراتب بدتر است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط مــهــرطه

گفتگو با آموزگار پیشکسوت مــهــرطه

کار با کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست در موسسه‌ی مــهــرطه به من آموخت که ما باید در مقابل دیگران به نکات جزئی و ریز زیادی نگاه و توجه کنیم. می‌بایست به احساسات کودکان توجه ویژه داشته باشیم و بدانیم که هر حرف ما در ذهن کودکان چه معانی و تعبیرهای متفاوتی می‌تواند داشته باشد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط مــهــرطه

گفتگو با متخصص روانشناس مــهــرطه

در «روز جهانی روانشناس و مشاور»، با تعریف کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست و چالش این کودکان در مسیر رشد از دیدگاه متخصص روانشناس «دکتر کوشش»، آشنا می شویم.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط مــهــرطه

مــهــرطه، آغوشی باز برای داوطلبان

گفت‌وگو با فرحناز اشراق؛ داوطلبی که سال‌هاست یاور موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه‌­ست.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲/توسط مــهــرطه