آدم های معمولی جهان را تغییر می‌دهند

در مجموعه کتاب‌های «آدم های معمولی جهان را تغییر می‌دهند» مشاهیری معرفی شده‌اند که با وجود محدودیت‌ها و در شرایط  معمولی، توانسته‌اند با تلاش و جسارت به موفقیت‌های چشمگیری دست یابند.

همه‌ی کودکان و نوجوانان به‌طور ذاتی تمایل دارند انسان‌های موفقی باشند و به خواسته‌های‌شان برسند. اما گاهی‌ اوقات ممکن است فکر کنند که موفقیت‌های بزرگ تنها نصیب افراد خاصی می‌شود. افرادی که از امکانات و شرایط ویژه‌ای برخوردار هستند. این نگرش در آن‌ها باعث می‌شود میان خود و دستیابی به آرزوهای‌شان فاصله‌ی زیادی ببینند و دلسرد شوند. ما باید به فرزندان‌مان یاد بدهیم که با تلاش مداوم و امید می‌توانند اتفاق‌های ارزشمند و زیبایی رقم بزنند؛ حتی اگر در زندگی با مشکل یا محدودیتی مواجه هستند. معرفی اشخاص سرآمدی که با وجود مشکلات جسمانی و یا محدودیت شرایط و امکانات ناامید نشدند و تلاش کردند، می‌تواند الگوی بسیار خوبی برای کودکان و نوجوانان باشد. 

این منم

مجموعه کتاب‌های «آدم های معمولی جهان را تغییر می‌دهند! این منم» را «برد ملتزر» نویسنده‌ی رمان، داستان‌های کمیک و فیلمنامه‌نویس اهل آمریکا به نگارش درآورده است. این مجموعه در چند جلد با زبان ساده و شیرین، داستان زندگی آدم‌هایی را روایت می‌کند که کودکی معمولی‌ای داشتند. اما با تلاش و جسارت به افراد موفق و معروفی تبدیل شدند و جهان را متوجه توانمندی خود کردند. 

نوع زبان این کتاب‌ها بسیار دلنشین است. ماجراهای این مشاهیر به‌گونه‌ای بیان شده که برای کودکان و نوجوانان جذاب باشد. درواقع هرکدام از این مشاهیر از زبان خود داستان زندگی‌اش را برای مخاطب تعریف می‌کند. 

یکی دیگر از مزیت‌های این مجموعه کتاب‌ها، حجم زیاد تصاویر نسبت به متن آن‌هاست. متن‌های کوتاه برای شروع کتابخوانی کودکان و نوجوانان بسیار مناسب هستند و آن‌ها را به مطالعه‌ی بیشتر مشتاق می‌کنند. 

تصویرگری کتاب آدم های معمولی جهان را تغییر میدهند

معرفی چند جلد از سری کتاب‌های این منم

این منم هلن کلر

«در زندگی‌ام همه به من می‌گفتند متفاوت هستم. می‌گفتند دیگر هیچ‌وقت نمی‌توانم آدم معمولی باشم. اما حقیقت این است که زندگی معمولی اصلا وجود ندارد… من هلن کلر هستم و هیچ چیز جلودارم نیست.» 

مجموعه کتاب های آدم های معمولی جهان را تغییر میدهند - این منم هلن کلر

کتاب «این منم هلن کلر» داستان زندگی «هلن کلر» نویسنده و فعال اجتماعی را روایت می‌کند. «هلن کلر» وقتی خیلی کوچک بود، یک بیماری نادر گرفت. به‌واسطه‌ی این بیماری او نابینا و ناشنوا شد و دیگر نمی‌توانست با دیگران ارتباط برقرار کند. 

اما آغاز همراهی یک معلم به نام «آن سالیوان» با «هلن کلر» شش ساله، باعث شد او از دنیای خاموش درونش بیرون بیاید. این معلم به هلن زبان اشاره و خط بریل را آموخت. از آن پس هلن روز به روز در یادگیری پیشرفت چشمگیری داشت. او علاوه بر زبان انگلیسی، به چند زبان دیگر هم مسلط شد و به دانشگاه رفت. او در ۲۴ سالگی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد و تصمیم گرفت برای دفاع از حقوق معلولان و کمک به آموزش آن‌ها، در موسسات مختلف فعالیت کند.

این کتاب به کودکان و نوجوانان یاد می‌دهد که چطور از موانع و محدودیت‌ها عبور کنند و به راه‌های جایگزین توجه کنند.

این منم، ماری کوری

«در طول اکتشافات، من یکی از مهم‌ترین درس‌های زندگی را هم آموختم؛ هیچ‌وقت نباید هیچ‌چیزی را همان‌طوری که هست قبول کنی. زندگی هم مثل دنیای علم است؛ همیشه می‌تواند بهتر شود.»

کتاب این منم ماری کوری

کتاب «این منم، ماری کوری» داستان زندگی یک بانوی دانشمند به نام «ماری کوری» را روایت می‌کند. «ماری کوری» از کودکی عاشق علم بود. اما او در دورانی زندگی می‌کرد که دخترها نه‌تنها نمی‌توانستند دانشمند شوند، بلکه گاهی اوقات اجازه‌ی درس خواندن هم نداشتند. با این حال «ماری کوری» کوتاه نیامد و با تشویق خانواده آن‌قدر درس خواند و آزمایش کرد تا پیشگام علوم فیزیک و شیمی شد. نویسنده در این کتاب با توضیح شرح حال زندگی و تلاش بی‌وقفه‌ی «ماری کوری»، مصداق عینی «خواستن توانستن است» را به کودکان و نوجوانان نشان می‌دهد.

این منم، لئوناردو داوینچی

«تو یک شبه نمی‌توانی هنرمند شوی. یک‌عالمه تمرین می‌خواهد، باید مدام نقاشی بکشی و دوباره بکشی. و هرچه سوال بپرسی، به جواب‌های بیشتری می‌رسی.»

کتاب این منم لئوناردو داوینچی

کتاب «این منم، لئوناردو داوینچی» یکی از بزرگ‌ترین هنرمندان و مخترعان جهان را معرفی می‌کند. لئوناردو از کودکی بسیار کنجکاو بود و به علم، طبیعت، معماری، موسیقی، مجسمه‌سازی و نقاشی علاقه داشت. او ساعت‌ها پای تمرین نقاشی، طراحی و مجسمه‌سازی می‌نشست و هر فکر عجیب وغریبی که به ذهنش می‌رسید یادداشت می‌کرد.

«ملتزر» در این کتاب از زبان «داوینچی» درباره‌ی فعالیت‌های بی‌نظیرش و ثبات قدم او در برابر بازخورد دیگران می‌گوید. مثلا از این‌که به‌خاطر متفاوت نوشتن و چپ دست بودن (که آن زمان از دید مردم خیلی عجیب به نظر می‌رسید) از فعالیت‌هایش دست نکشید. در واقع نویسنده از مخاطبان خود می‌خواهد که همانند «داوینچی» از متفاوت بودن و متفاوت اندیشیدن نترسند و جسور باشند.

این منم، گاندی

«در همه‌ی زندگی‌ام، کوچک‌ترین فرد بودم. لاغرترین، فقیرترین و حتی خجالتی‌ترین. اما هیچ‌وقت ضعیف‌ترین نبودم… من گاندی هستم و با صلح و آرامش جهان را تغییر خواهم داد.»

کتاب آدم های معمولی جهان را تغییر میدهند - این منم گاندی

کتاب «این منم، گاندی» کودکان و نوجوانان را با منش «گاندی»، مردی از هندوستان آشنا می‌کند. او در دورانی زندگی می‌کرد که دولتمردان بریتانیایی با مردم کشورش ناعادلانه رفتار می‌کردند و به آن‌ها ستم می‌کردند. «گاندی» نتوانست سکوت کند و یک راه خلاقانه برای مبارزه کردن و نجات مردم هندوستان پیدا کرد؛ اعتراض در کمال آرامش و صلح. 

او به مردم هند یاد داد که برای اعتراض به قوانین ناعادلانه، به‌جای استفاده از خشونت، روش صلح‌آمیز را انتخاب کنند. «گاندی» در نهایت توانست به‌آرامی این شرایط نامناسب را در هندوستان تغییر دهد و بعدها بر روی جنبش‌های حقوق اجتماعی در سراسر دنیا تاثیر بگذارد. 

این کتاب به کودکان و نوجوانان شجاع بودن را آموزش می‌دهد. این‌که با شجاعت خود، صدای افراد مظلوم و بی‌پناه باشند؛ شجاعتی از جنس آرامش، نه همراه با خشونت.  

سایر کتاب‌های مجموعه آدم های معمولی جهان را تغییر می‌دهند

مجموعه کتاب‌های «آدم‌های معمولی جهان را تغییر می‌دهند» برای گروه سنی ب و ج (بالای ۸ سال) مناسب هستند. برای تهیه‌ی این کتاب‌های ارزشمند و جذاب می‌توانید به سایت انتشارات مهرسا مراجعه کنید. 


این مطلب را به اشتراک بگذارید