برندگان هشتمین دوره‌ی جایزه‌ی کتاب مــهــر

با برندگان هشتمین دوره جایزه کتاب مهر آشنا شوید. داوران نوجوان به کدام کتاب‌ها رای دادند؟ نویسندگان و مترجمان منتخب چه کسانی هستند؟ کتاب‌های انتخاب‌شده را کدام نشر چاپ کرده است؟

جایزه کتاب مهر

در هفته‌ی کتاب و کتاب‌خوانی، هشتمین دوره‌ی جایزه‌ی کتاب مــهــر با انتخاب و معرفی برترین کتاب منتشرشده در سال ۱۳۹۸ در حوزه‌ی نوجوان، با همکاری موسسه‌ی نیکوکاری مــهــرطه و ۵ موسسه‌ی مردم‌نهاد دیگر در روز ۲۹ آبان‌ماه در فضای آنلاین اسکای‌روم برگزار شد.

کتاب‌های انتخاب‌شده در هشتمین دوره جشنواره کتاب مهر

کتاب منتخب ویژه‌ی تألیفی: دروازه مردگان | نویسنده: حمیدرضا شاه‌آبادی | نشر افق

کتاب منتخب ویژه‌ی ترجمه: یک تکه زمین کوچک | مترجم: پروین علی‌پور | نشر افق

کتاب منتخب تقدیری تألیفی: گفت‌وگوی جادوگر بزرگ با ملکه‌ی جزیره‌ی رنگ‌ها | نویسنده: جمشید خانیان | نشر افق

کتاب منتخب تقدیری تألیفی: برایم شمعی روشن کن | نویسنده: مریم محمدخانی | نشر افق

کتاب منتخب تقدیری ترجمه: هیزم‌های خیس | مترجم: آناهیتا حضرتی | نشر پرتقال

برندگان هشتمین دوره جایزه کتاب مهر

دیدگاه‌ها و نظرات نویسندگان منتخب در هشتمین جشنواره کتاب مهر

دیدگاه مریم محمدخانی، نویسنده‌ی کتاب «برایم شمعی روشن کن»

«به  تک‌تک نقدها گوش کردم. نکاتی که بچه‌ها گفتند، برایم بسیار جالب بود. خوشحالم که این جشنواره هر سال برگزار می‌شود و ۸ سال است که استمرار داشته است. دریافت این عنوان برایم بسیار ارزشمند است به این خاطر که با انتخاب مخاطبین مستقیم این کتاب‌هاست.

از دست‌اندرکاران این جایزه تشکر می‌کنم و خیلی خوشحالم که منتقدین تازه‌نفسی داریم که به گروه منتقدان حوزه‌ی کودک اضافه می‌شوند. امیدوارم که در سال‌های آینده بتوانیم نقدهایشان را در مجله‌های پژوهشی و تخصصی بخوانیم. حتماً با این دقتی که در نقد دارند، می‌توانند نویسندگان توانایی باشند و در آینده کتاب‌هایشان را بخوانیم.»

دیدگاه آقای شاه‌آبادی، نویسنده‌ی مجموعه کتاب «دروازه مردگان»

«تشکر می‌کنم که داوران، به این اندازه فنی و روان، کتاب‌ها را نقد کردند و از خدا چه پنهان٬ به خودم بالیدم که این داوران، کتاب من را انتخاب کرده‌اند. از داوران و از بزرگ‌ترهایی که همراه و هم‌گام بچه‌ها بوده‌اند، تشکر می‌کنم.»

دیدگاه پروین علی‌پور، مترجم کتاب «یک تکه زمین کوچک»

«سپاسگزارم از برگزارکنندگان جشنواره‌ی کتاب مهر. متشکرم از مهمان‌ها و ممنونم از کتاب‌خوان‌های نازنین و خوش‌سلیقه‌ای که یک تکه زمین کوچک مرا برگزیدند.

دوستان عزیزم! می‌خواهم رازی را برایتان فاش کنم. نوجوان که بودم، مدام کتاب داستان می‌خواندم. داستان‌های بزرگ‌سال. آن هم نه فقط در خانه٬ که بیشتر در مدرسه، حتی در کلاس.

چندتا از معلم‌ها، با دیدن شور و شوق من، به آتش اشتیاقم دامن می‌زدند. می‌گفتند: جنگ و صلح را خواندی؟! خرمگس را چطور؟! کتاب پر هم خیلی لطیف است ها! و من همه‌ی کتاب‌ها را می‌خواندم.

امروز از آن دوران سال‌ها گذشته است. هنوز هم کتاب می‌خوانم. هنوز هم کتاب بزرگسال می‌خوانم و با اسم‌های دهن‌پرکنی چون پائولو کوئلو، رومن رولان، بورخس و کافکا پُز می‌دهم. اما اعتراف می‌کنم، صمیمانه اعتراف می‌کنم به این نتیجه رسیده‌ام که کتاب‌های خوب کودک و نوجوان واقعاً حرف بیشتری برای گفتن دارند. بیشتر ما را با دنیای واقعی آشنا می‌کنند. بیشتر حالمان را خوب می‌کنند و بیشتر به ما می‌آموزند.

پس شما هم در هر سن و سالی که هستید، از اینکه شیفته‌ی کتاب کودک و نوجوان هستید؛ نهراسید. این شیفتگی را پنهان نکنید. جار بزنید. بخوانید. کیف کنید و بیاموزید. دنیای ما دنیای شاد بودن، لذت بردن، یاد گرفتن و یاد دادن است. تندرست باشید و دل‌خوش.»

بخوانید: ششمین دوره‌ی جایزه‌ی کتاب مــهــر


این مطلب را به اشتراک بگذارید