دهمین دوره جشنواره کتاب مهر


اختتامیه دهمین دوره جایزه کتاب مهر با انتخاب و معرفی برترین کتاب رمان منتشرشده در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ در حوزه نوجوان، ۲۶ تیرماه برگزار می‌شود.

پوستر دهمین جشنواره جایزه کتاب مهر

اختتامیه دهمین دوره جشنواره جایزه کتاب مهر با انتخاب و معرفی برترین کتاب رمان منتشرشده در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ در حوزه نوجوان، ۲۶ تیرماه برگزار می‌شود.

این مراسم توسط موسسه نیکوکاری مهرطه با همکاری پنج موسسه دیگر، در سالن غدیر مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرا می‌شود.

جشنواره کتاب مــهــر با هدف ترویج کتاب‌خوانی جهت آشنایی بیشتر دختران نوجوان با جهان ادبیات و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس و مهارت‌های آنان، در سال ۱۳۹۰ توسط موسسه نیکوکاری مــهــرطه شکل گرفته است. 

در فرآیند کتاب مــهــر، فرزندان علاوه بر مطالعه، به بررسی و نقد رمان‌ها می‌پردازند. آن‌ها با ارتباط موثر و فعالیت گروهی، داوری و انتخاب بهترین کتاب را نیز تجربه می‌کنند. در حقیقت ایده جایزه کتاب مــهــر برای افزایش سطح آگاهی دختران نوجوان و در قالب یک فعالیت فرهنگی شکل گرفت. 

داوری، اجرا و اهدای جوایز جشنواره جایزه کتاب مــهــر بر عهده دختران نوجوان ۱۳ تا ۱۸ سال است.

به مرور زمان و با همکاری نهادهای مدنی و موسسات مرتبط با فعالیت‌های اجتماعی، گروه‌های مختلف دیگری نیز به این جشنواره اضافه شدند.

دوره دهم این جشنواره با حضور داورانی از «موسسه نیکوکاری مــهــرطه»، «موسسه مهر و ماه»، «انجمن پرنده درخت زندگی» تهران و قزوین، «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» استان تهران و «موسسه شکوفا» برگزار خواهد شد. 

در این دوره از جایزه کتاب مــهــر هم، مانند سال‌های گذشته، دختران نوجوان ۱۳ تا ۱۸ سال داوری، اجرا و اهدای جوایز جشنواره را به عهده خواهند داشت.

در دهمین دوره از برگزاری جشنواره کتاب مــهــر، کتاب‌های ترجمه و تالیف شده توسط ناشران برتر کودک و نوجوان در سال گذشته، مورد داوری قرار گرفته‌اند. دختران نوجوان در طی یک سال در گروه‌های مختلف و با همراهی سرگروه‌ها، به مطالعه و بررسی کتاب‌ها پرداخته‌اند. داوران نوجوان پس از خواندن هر کتاب، فرم‌های مخصوص داوری را تکمیل کرده‌اند. در اختتامیه پیش‌رو، نظر و بررسی آن‌ها به‌صورت مکتوب اعلام خواهد شد.

دختران نوجوان در طی یک سال در گروه‌های مختلف و با همراهی سرگروه‌ها، به مطالعه و بررسی کتاب‌ها پرداخته‌اند.

کتاب‌های منتخب، برآیند داوری همه دختران نوجوان از موسسات مختلف خواهد بود. هر سال چهار برگزیده در زمینه کتاب ویژه تالیف، کتاب ویژه ترجمه، کتاب تقدیری تالیف و کتاب تقدیری ترجمه انتخاب می‌شوند.

موسسه‌های شرکت‌کننده در دهمین دوره جشنواره کتاب مهر

موسسه های حامی و شرکت کننده در دهمین دوره جشنواره کتاب مهر

موسسه درخت کوچک زندگی قزوین: 

یک موسسه حمایتی و حامی کودکان کار و خیابان است. این موسسه فعالیت خود را از سال ۱۳۹۷ با هدف ساماندهی و بهبود وضعیت کودکان کار در قزوین آغاز کرد. «موسسه درخت کوچک زندگی» در زمینه بهبود کیفیت زندگی کودکان، کاهش آسیب‌های اجتماعی و ارتقای سطح آگاهی کودکان در مواجه با مسائل اجتماعی از طریق آموزش و تقویت مسئولیت‌پذیری، عزت نفس و اخلاق اجتماعی کودکان فعالیت می‌کند.

انجمن پرنده درخت کوچک تهران: 

انجمنی‌ست غیر دولتی که در سال ۱۳۹۵ با مجوز سازمان بهزیستی فعالیت خود را در منطقه کن آغاز کرد. این موسسه به‌صورت شورایی اداره می‌شود. «پرنده درخت کوچک» با آموزش و ایجاد فضایی امن برای کودکان در شرایط دشوار، توان‌افزایی مادران و انجام خدمات مشاوره و مددکاری برای رشد و شکوفایی گروه هدف تلاش می‌کند. این انجمن همچنین مطالبه‌گر حقوق آنان از راه‌های قانونی است.

موسسه شکوفایی استعدادهای کودکان مهر: 

یک موسسه مردم‌نهاد است. این موسسه فعالیت خود را در زمینه پیشگیری و جلوگیری از آسیب و توانمندسازی کودکان کار و نیازمند و خانواده‌های آن‌ها از سال ۱۳۸۹ شروع نموده است. «موسسه شکوفایی» پذیرای کودکان ۶ تا ۱۸ سال است. این موسسه ضمن فعالیت و تلاش در زمینه محله‌محوری، کلاس‌هایی جهت ارتقای دانش و مهارت مادران و کودکان و اردوهای مختلف تفریحی آموزشی برگزار می‌کند. در کنار تشکیل این کلاس‌ها، مشاوره گروهی و فردی نیز با همیاری روان‌شناسان باتجربه برقرار است.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان: 

در دی‌ماه ۱۳۴۴ فعالیت خود را آغاز کرد. «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» دارای گسترده‌ترین شبکه کتابخانه‌های کودکان و نوجوانان است. این مرکز از برجسته‌ترین تولیدکنندگان و ناشران کتاب‌های کودکان و نوجوانان در ایران به‌شمار می‌رود. کانون، امروزه بیش از ۱۰۰۰ مرکز فرهنگی ثابت، سیار شهری، سیار روستایی و پستی در سراسر ایران دارد. این مرکز با ارائه فعالیت‌های فرهنگی-هنری با مخاطبان کودک و نوجوان خود ارتباطی چهره‌به‌چهره و نزدیک برقرار می‌کند.

موسسه خیریه مهرطه: 

یک موسسه نیکوکاری فعال در حوزه حمایت از دختران نیازمند سرپرست است. این موسسه در سال ۱۳۸۱ تاسیس شده و با مجوز بهزیستی شروع به فعالیت کرده است. «موسسه نیکوکاری مــهــرطه» در دو خانه اقاقیا و ارغوان در تهران از دخترانی در بازه سنی ۵ تا بالای ۲۰ سال حمایت می‌کند.

این موسسه در بیست سال گذشته، به‌جز تعریف جایزه کتاب مــهــر، با برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری گوناگون، از جمله جلسه نقد کتاب، دیدار نویسندگان و مخاطبان، اکران فیلم و اجرای موسیقی، به دنبال فرهنگ‌سازی در زمینه حقوق کودکان بوده است.

موسسه نیکوکاری مــهــرطه با شعار «زندگی در شادی و رفاه، حق همه کودکان این سرزمین است»؛ در کنار احداث مدرسه در مناطق محروم، به حمایت تعدادی از خانواده‌های نیازمند و زنان سرپرست خانوار نیز می‌پردازد.

حامی و اسپانسر مالی دهمین دوره جشنواره کتاب مهر

اسپانسر و حامی مالی دوره دهم جایزه کتاب مهر
شرکت کیمیا الکترونیک

این مطلب را به اشتراک بگذارید