همراهان نهمین جایزه کتاب مــهــر

با همراهان نهمین دوره از جایزه کتاب مــهــر آشنا شوید.

همراهان نهمین دوره از جایزه کتاب مهر

موسسه درخت کوچک زندگی

قزوین

یک موسسه حمایتی و حامی کودکان کار و خیابان است. این موسسه فعالیت خود را از سال ۱۳۹۷ با هدف ساماندهی و بهبود وضعیت کودکان کار در قزوین آغاز نموده است. «موسسه درخت کوچک زندگی» در زمینه‌ی بهبود کیفیت زندگی کودکان، کاهش آسیب‌های اجتماعی و ارتقای سطح آگاهی کودکان در مواجه با مسائل اجتماعی از طریق آموزش و تقویت مسئولیت‌پذیری، عزت نفس و اخلاق اجتماعی کودکان فعالیت می‌نماید.

انجمن پرنده درخت کوچک

تهران

انجمنی‌ست غیردولتی که در سال ۱۳۹۵ با مجوز سازمان بهزیستی فعالیت خود را در منطقه کن آغاز نموده است.

«پرنده درخت کوچک» که به‌صورت شورایی اداره می‌گردد. با آموزش و ایجاد فضایی امن برای کودکان در شرایط دشوار، توان‌افزایی مادران و انجام خدمات مشاوره و مددکاری برای رشد و شکوفایی گروه هدف، تلاش می‌کند و مطالبه‌گر حقوق آنان از راه‌های قانونی‌ست.

موسسه شکوفایی استعدادهای کودکان مــهــر

یک موسسه مردم‌نهاد است. این موسسه فعالیت خود را در زمینه‌ی پیشگیری و جلوگیری از آسیب و توانمندسازی کودکان کار و نیازمند و خانواده‌های آن‎‌‌ها از سال ۱۳۸۹ شروع نموده است.

موسسه پذیرای کودکان ۶ تا ۱۸ سال است و ضمن فعالیت و تلاش در زمینه محله‌محوری، کلاس‌هایی جهت ارتقای دانش و مهارت مادران و کودکان و اردوهای مختلف تفریحی-آموزشی برگزار می‌نماید.

درکنار تشکیل این کلاس‌ها، مشاوره گروهی و فردی نیز با همیاری روانشناسان با تجربه برقرار است.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

ما در «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» جوانه زدیم… اولین دیدارها، اولین دوستی‌ها و اولین نشست‌های کتابخوانی در کانون به‌همراه مربیان خوب‌مان شکل گرفت. اما به مرور زمان و دور شدن فاصله‌ها، همچنان پابرجا ماندیم. به هر بهانه‌ای دور هم جمع شدیم و کتاب خواندیم. جمع ما از کانون فراتر رفت و دوستی‌هایمان بر سر کتاب، بیشتر از فضای کانون گسترش پیدا کرد.

این گروه با بچه هایی از نقاط مختلف تهران و از سنین مختلف، به فعالیتش ادامه داد. تا این‌که در سال ۱۳۹۶ با دعوت «جشنواره داوری کتاب مــهــر»، جمع ما منسجم‌تر شد. خوشحالیم که این همبستگی را ادامه دادیم و با تخصص بیشتری در زمینه‌ی کتاب، با اساتید این فن، فعالیت می‌کنیم. هم‌اکنون یک «کلوپ منتقدین کوچک» و مستقل هستیم؛ با اعضایی نوجوان و فعال.

موسسه نیکوکاری مــهــرطه

یک موسسه نیکوکاری فعال در حوزه حمایت از دختران نیازمند سرپرست است. این موسسه در سال ۱۳۸۱ تاسیس شده و با مجوز بهزیستی شروع به فعالیت کرده است.

«مــهــرطه» در دو خانه اقاقیا و ارغوان در تهران از دخترانی در بازه سنی ۵ تا بالای ۲۰ سال حمایت می‌کند.

این موسسه در بیست سال گذشته، به‌جز تعریف «جایزه کتاب مــهــر»، با برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری گوناگون، از جمله جلسه نقد کتاب، دیدار نویسندگان و مخاطبان، اکران فیلم و اجرای موسیقی، به دنبال فرهنگ‌سازی در زمینه حقوق کودکان بوده است.

علاوه بر این، «موسسه مــهــرطه» با شعار «زندگی در شادی و رفاه، حق همه کودکان این سرزمین است.»؛ در کنار احداث مدرسه در مناطق محروم، به حمایت تعدادی از خانواده‌های نیازمند و زنان سرپرست خانوار نیز می‌پردازد.

موسسه توانمندسازی مــهــر و ماه

نهادی غیردولتی، غیرسیاسی و غیرانتفاعی‌ست؛ که از سال ۱۳۹۱ در منطقه فرحزاد، یکی از مناطق حاشیه‌ای و محروم کلان‌شهر تهران، با مجوز از سازمان بهزیستی آغاز به فعالیت کرده است. این موسسه با هدف توان‌افزایی، بهبود زندگی زنان و کودکان، پاسخگویی به رفع برخی از آسیب‌های اجتماعی و تغییر شرایط زندگی ساکنان منطقه، بدون توجه به قومیت، ملیت، جنسیت و مذهب، و با تاکید بر مشارکت محلی فعالیت می‌نماید.

این موسسه خود را ملزم به حمایت از حقوق کودکان، به‌ویژه کودکان کار و کودکان بازمانده از تحصیل می‌داند و در بخش‌های آموزش پیش‌دبستانی، حمایت تحصیلی، سوادآموزی زنان و مردان، آموزش کودکان بازمانده از تحصیل، خانه فرهنگ و هنر، حرفه‌آموزی و کارآفرینی، مددکاری و روانشناسی، پژوهش، روابط عمومی و منابع انسانی فعال است.


این مطلب را به اشتراک بگذارید