پروژه مهر هامون

مدرسه مهر هامون افتتاح شد

مدرسه مهر هامون روز ۱۹ آبان سال ۹۷ پس از یک سال تلاش بی‌وقفه و همت و همکاری موسسه نیکوکاری مهرطه و اداره کل نوسازی و تجهیزات مدارس استان سیستان و بلوچستان و با حضور رییس آموزش و پرورش شهرستان زابل و هامون، اعضای شورای شهر شهرستان زابل و جمعی از مسئولین استان سیستان و بلوچستان افتتاح شد.

موسسه مهرطه در طول فعالیت ۱۶ ساله خود همواره درپی آن بوده است تا اهداف مندرج دراساسنامه خود را به عرصه عمل نزدیک کند. یکی از اهداف این موسسه کاهش آسیب‌های اجتماعی وبهبود شرایط زندگی کودکان و زنان است. با توجه به این که موسسه مهرطه آموزش را بهترین سلاح در مبارزه با آسیب‌های اجتماعی می‌داند و استان سیستان و بلوچستان در حال حاضر بیش از صد هزار کودک بازمانده از تحصیل دارد، در جهت ایجاد شرایط بهتر برای آموزش کودکان و پیشنهاد سرکار خانم دهمرده که خود سیستانی هستند موسسه نیکوکاری مهرطه اقدام به ساخت و تکمیل یک باب مدرسه در شهرستان هامون بخش محمد آباد کرد.

اطلاعات محلی

استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران واقع است. این استان ۱۸۰,۷۲۶ کیلومتر مربع وسعت دارد و بیش از ۱۱ درصد وسعت ایران را دربرمی‌گیرد. ناحیه سیستان با وسعت ۸۱۱۷ کیلومتر مربع در قسمت شمالی این استان قرار دارد. مرکز سیستان شهر زابل است و به ۴ بخش به نام‌های هیرمند، هامون،نیمروزو زهک تقسیم می‌شود. آب و هوای این استان گرم و خشک است و نوسانات و اختلاف دمای بسیار در ساعت‌های مختلف شبانه روز، بادهای شدید موسمی، طوفان شن و رگبارهای سیل‌آسا از دیگر ویژگی‌های جوی این استان است. دریاچه هامون با مساحت ۴ هزار کیلومتر مربع ومیانگین عمق ۵ متر بزرگ ترین دریاچه ی آب شیرین کشور به شمار می‌رفت. دریاچه هامون از جهات متعددی مانند تامین بخشی از آب شیرین منطقه، صید ماهی و همچنین نیزارهایش اهمیت بسیاری برای ساکنین داشت اما اکنون خشک شدن دریاچه زندگی مردم و اقتصاد منطقه  را تحت تاثیر قرار داده است و معیشت مردم از طریق زراعت و یا بازرگانی با افغانستان (با بسته شدن مرز رفت و آمد به افغانستان نیز سخت شده است) می‌گذرد.

گروه هدف طرح

کلیه کودکان و دانش آموزان مدرسه مهرهامون،  زنان و مادران منطقه محمدآباد

تیم اجرایی طرح

۱٫کمیته طرح مهرهامون (مسئول پروژه + مسئولین سه کمیته)

۲٫کلیه داوطلبان علاقمند به همکاری که در کمیته‌ها فعالیت می‌کنند.

اهداف طرح

ساخت مدرسه مهرهامون یک پروژه اجتماع محور بود که اجرای آن تنها با یاری و همکاری نیروهای محلی ممکن شد. هدف از اجرای این طرح یافتن راهکارهای لازم جهت کاهش محرومیت کودکان منطقه محمدآباد زابل بود و این اقداما ت در سه حوزه‌ی آموزش، سلامت و اشتغال صورت گرفت.

۱-آموزش

الف- ساخت مدرسه

مدرسه مهر هامون ۴۰۵ متر مساحت دارد.  این واحد آموزشی یکی از مدارس نیمه ساخته‌ای بود که توسط سازمان نوسازی آموزش و پرورش رها شده بود و در آذرسال  ۹۶ طی بازدید سرکار خانم دهمرده از منطقه، جهت تکمیل انتخاب شد. در حال حاضر این مدرسه دارای ۶ کلاس، یک دفتر ، کتابخانه ، آبدارخانه و ۸ چشمه دستشویی است و کلیه کلاس‌ها مجهز به وسایل و تجهیزات آموزشی و دستگاه خنک کننده اسپیلت هستند که کل مبلغ هزینه شده در این رابطه بالغ بر۳,۳۴۵,۰۰۰,۰۰۰ ریال شده است.

این مدرسه جایگزین مدرسه پسرانه متوسطه اول امیرکبیر شد که ساختمان آن در وضعیت بسیار بدی قرار داشت. از دلایل دیگر این انتخاب، دور بودن مدرسه امیرکبیر از مرکز شهر و محل زندگی دانش آموزان بود. تعداد فعلی دانش آموزان مدرسه بالغ بر ۱۵۰ نفر است.

هزینه این طرح کاملا از طریق حامیان و علاقمندان به آموزش کودکان تامین و از طریق شبکه مجازی تلگرام اطلاع رسانی و جذب شده است . شکل اجرایی جمع‌آوری کمک از طریق فازبندی و فروش سهام هر فاز صورت پذیرفته است. در این کانال بالغ بر ۱۳۲ نفر عضو هستند و مبالغ پرداختی در بازه ۱۰ هزار تومان تا  ۸۰میلیون تومان بوده است.

ب- مرکز فرهنگی هامون

مرکز فرهنگی هامون در جنب مدرسه مهرهامون و در بخشی از ساختمان که مربوط به سرایداری بوده واقع است. با توجه به این‌که مقرر شدهبود این طرح در پایان ساخت مدرسه اقدامات محلی خود را شروع کند، نیاز به محلی برای تشکیل کلاس‌ها داشت. در حال حاضر این بخش  به ۲ اطاق (دفتر و اتاق اقامت) و یک سالن نیاز دارد که امیدواریم با انعقاد تفاهم نامه با اداره آموزش و پرورش، در ماه‌های آینده تکمیل شود.

اقدامات آموزشی –پ

طرحبا توجه به وجود کودکان مستعد و کمبود امکانات آموزشی در منطقه، طرح در نظر دارد در حوزه آموزش رسمی نسبت به فعالیت‌های زیر اقدام کند.

۱- تهیه وسایل و تجهیزات مدرسه شامل کتاب ، لوازم التحریر…

در سال ۹۷ تنخواهی به مبلغ ۳ میلیون تومان به هنرستان فرخنده حاجی‌زاده برای خرید وسایل کاردختران داده شد. مبلغ ۵۰۰ هزارتومان نیز هزینه آموزش سوزن‌دوزی به دختران مدرسه سه کوهه شد.

۲-طرح حمایت از دانش آموزان با پرداخت مبلغ ماهیانه یا کمک‌های کالایی

۳-برگزاری دوره‌های آموزشی درسی

۴-برگزاری دوره‌های آموزشی غیردرسی برای کودکان و مادران

در حال حاضر طرح “اتاق کارآفرینی” با همکاری بنیاد توسعه کارآفرینی در ۴ مدرسه در حال برگزاری است.

۵-برگزاری کارگاه‌های مهارت‎‌آموزی

 

۲-سلامت

سلامت (بهداشت، تغذیه و ورزش) یکی از شاخص‌های مهم در زندگی کودکان است. متاسفانه با توجه به شرایط استان، حوزه سلامت در این منطقه ضعف قابل توجهی دارد. در بسیاری موارد میتوان با یک اقدام  یا پیشگیری به‌موقع زندگی کودکی را نجات داد. با توجه به پتانسیل خوبی که در رابطه با همکاری دانشجویان پزشکی وجود داشت موارد زیر پیشنهاد شد:

۱-شناسایی کودکان نیازمند حمایت در حوزه سلامت

۲-تشکیل پرونده مددکاری و شناسایی اقدامات مورد نیاز

۳-شناسایی گروه‌های پزشکی داوطلب

۴- جمع‌آوری وسایل اولیه بهداشتی برای کودکان نیازمند

۵-طرح حمایت غذایی (تهیه یک میان وعده برای دانش‌آموزان ) از طریق اسپانسر با همکاری مادران

۶-حمایت از فعالیت‌های فوق برنامه‌ایی در مدارس به‌خصوص در حوزه ورزش

در حال حاضر ۲ سالن ورزشی در منطقه جهت برگزاری مسابقات دانش‌آموزی در حال راه‌اندازی است.در سال ۹۷ مبلغ ۴۰۰ هزارتومان جهت خرید تجهیزات ورزشی برای دختران مدرسه زهرای اطهر و ۷۰ هزار تومان جهت خرید شطرنج مدرسه مهرهامون هزینه شد و در حال حاضر پیگیر ارسال وسایل برقی سالن ورزشی پسران هستیم.

۳-اشتغال

با توجه به مشکلات شدید اقتصادی و خشکسالی‌های منطقه لازم دیدیم که در خصوص اشتغال اقدامات زیر انجام شود: .

۱-شناسایی مشاغل خانگی و صنایع دستی

۲-شناسایی زنان و کودکان علاقمند و دارای مهارت

۳-شناسایی فضاهای کارآفرینی در محل

۴-تماس با کارآفرینان علاقمند به کار در منطقه

۵-تهیه یک محصول برای تولید که منطقه را بتوان با آن به حامیان معرفی کرد

۶-شناسایی حامیان و اسپانسرها جهت اقدام در این رابطه

 

 

ساخت این مدرسه در روز مهر ماه سال ۱۳۹۷ به پایان رسید و فعالیت خود را از ۱۹ آبان ماه همین سال آغاز کرد. پیگیری و نظارت بر ادامه این پروزه در دستور کار موسسه مهرطه قرار دارد.

در روز افتتاح مدرسه مهرهامون مدیر عامل موسسه سرکارخانم زهره زارع عبارت  “دانش‌آموزانی متفکر، مسئول و با ایمان” را شعار مدرسه قرار دادند و اظهار امیدواری کردند که دانش‌آموزان این مدرسه بتوانند قدمی در راه توسعه استان و ایران بردارند.