تجارب داوطلبان

 موسیقی به کودکان آسیب دیده آرامش می دهد

بنفشه دارالشفایی 5 سال است که به طور داوطلبانه به دختران مهرطه آموزش موسیقی می دهد ابتدا کارش را با دختران بزرگتر خانه ارغوان شروع کرد و با آمدن دختران کوچکتر به مهرطه به آنان نیز موسیقی آموخت. این همکاری همچنان ادامه دارد و دختران کوچک خانه اقاقیا هفته ای یکبار نزد ایشان مشق موسیقی می کنند در ادامه  می توانید مصاحبه کوتاهی که با ایشان داشتیم را بخوانید.

پروژه های مهرطه

پروژه ی جیرفت

 

نیازمندی

 کمکم سال 95 را پشت سر می گذاریم . سالی که با همراهی شما توانستیم، قدم های دیگری در حمایت و کمک از هم وطنان نیازمند برداریم. امسال علاوه بر دخترانی که در خانواده مهرطه بودند، سرپرستی 8 دختر دیگر زیر 12 سال را نیز برعهده گرفتیم . تعدادی از دختران بزرگترمان تا پایان همین سال به خانه بخت خواهند رفت. تعداد زیادی از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش مهرطه قرار گرفتند و همچنین ساخت مدرسه روستای قاسم اباد جیرفت هم آغاز شد.

خانه مهرمان با حمایت شما هرگز درمانده نشد و همیشه دلگرم و امیدوار به یاری دستان پر مهرتان بودیم. هر چند با نزدیک شدن بهار و دوچندان شدن هزینه های ماه های بهمن و اسفند، موسسه نیکوکاری مهرطه در تنگاست و نگرانیم که شرمنده چشمانی شویم که امیدشان به ماست.
امید داریم، دستان پرمهرتان همچون همیشه یاورمان باشد و با حمایت هایتان چراغ خانه مهرمان روشن بماند.
چشم به راه مهربانی بهاریتان هستیم.
◀️شماره کارت بانک تجارت:5859837000049888
◀️شماره کارت بانک پاسارگاد: 6273539991667228

نشست نقد و بررسی کتاب «بئاتریس و ویرژیل» نوشته «یان مارتل» 6 خرداد ماه با حضور مترجمان  این کتاب در سالن اجتماعات مهرطه برگزار شد.

در ابتدا مجری مراسم به معرفی یان مارتل نویسنده فرانسوی زبان کبکی پرداخت و گفت او از 25 سالگی داستان نویسی را شروع کرده است و کتاب بئاتریس و ویرژیل سومین اثر او و یکی از بهترین آنهاست.

در ادامه مریم کهنسال نودهی و کاوه فولادی مترجمان کتاب در مورد چگونگی ترجمه این کتاب و ویژگی های نویسنده  توضیحاتی ارائه دادند.

کهنسال گفت: سال 2010 که با این کتاب آشنا شدیم تصمیم گرفتیم که این کتاب را ترجمه کنیم. کتاب دو بخش فلسفی و خلاقه دارد که بخش خلاقه اش به گیرایی اثر بسیار کمک کرده است.

فولادی نیز بیان کرد: مارتل به دلیل فلسفه خواندن ذهنی پیچیده دارد و همچنین سفرهای زیادی به اقصی نقاط جهان کرده است که تاثیر آن در کتابهایش مشهود است. این کتاب نیز متاثر از نگاه پیچیده مارتل به زندگی است.

در  ادامه کهنسال بخش هایی از کتاب را برای حضار خواند و فولادی در مورد رمان توضیحاتی  کوتاه ارائه داد.او گفت: این رمان اتو فیکشن به نوعی خودزندگی نامه مارتل است.در داستان هنری نویسنده ای است که با کتاب اولش معروف شده و از این رو شبیه مارتل است اما در چاپ کتاب دومش موفق نیست ودچار سرخوردگی می شود.در ادامه او با هنری تاکسی درمیست اشنا می شود کسی که برای او دو نمایشنامه ارسال کرده که اولی به کشتار یهودیان می پردازد و در دومی به داستان یک خر بئاتریس و یک میمون ویرژیل می پردازد و هنری نویسنده به سراغ هنری تاکسی درمیست می رود تا بتواند او را در نوشتن داستان این خر و میمون یاری رساند. 

سپس محمدرضا زمانی نویسنده کتاب اژدها وارد می شود، به نقد و بررسی کتاب پرداخت.  او گفت: با این که کتاب بئاتریس و ویرژیل شروع روانی ندارد اما بسیار کتاب خوبی است از چند نظر. در ابتدا به دلیل نوع نگاهی است که نویسنده به دنیای دور و اطرافش دارد.  این کتاب ،کتابی است در مورد نوع دیگری نگاه کردن به وقایع. کتابی است در مورد درد برای جمعیتی.  کتاب در مورد کشتارهای یهودیان صحبت می کند. در مورد هولوکاست داستان های زیاذی نوشته شده که مستند هستند اما مارتل فکر کرده آیا نمی شود داستان تخیلی در مورد مساله ای به این وحشتناکی نوشت. او افزود: مارتل در بئاتریس و ویرژیل بازافرینی دیگری از یک واقعیت که سالها قبل  رخ داده است کرده.  اما تاکنون کسی با این دید به هولوکاست نگاه نکرده است او از خر و میمون و گفتگویشان استفاده کرده تا در حرف زدن حرفی نزده باشد. در حقیقت کتاب در مورد گفتن های بسیار برای نگفتن است. گفتگوی این دو مثل نوشته های بکت است.

در ادامه فولادی بیان کرد: در این رمان مارتل نگاهی متفاوت به داستان هولوکاست دارد اما او در ورطه صهیونیست هم نمی افتد.

 

 

شماره حساب های موسسه

شماره کارت 5022291001693595 بانک پاسارگاد، شماره کارت

شماره حساب 116400537 , کد 032 , بانک تجارت شعبه پارک

شماره حساب 81077799901 , کد 326 , بانک پاسارگاد  شعبه قائم مقام

شمار حساب 1018504861122 , کد 101 , بانک اقتصاد نوین شعبه قدیر

توجه ( بسیار مهم )

موسسه مهرطه تنها دارای دو وب سایت رسمی به آدرس های ذیل می باشد : 

mehretaha.ir  و  mehretaha.com   

لطفا از کمک به موسسات دیگر که با آدرس های مشابه و با نام ما فعالیت می کنند جدا خوداری نماید جهت کسب اطلاعات بیشتر از قسمت تماس باما وبسایت با ما در ارتباط باشید - متشکرم