موسیقی به کودکان آسیب دیده آرامش می دهد

بنفشه دارالشفایی 5 سال است که به طور داوطلبانه به دختران مهرطه آموزش موسیقی می دهد ابتدا کارش را با دختران بزرگتر خانه ارغوان شروع کرد و با آمدن دختران کوچکتر به مهرطه به آنان نیز موسیقی آموخت. این همکاری همچنان ادامه دارد و دختران کوچک خانه اقاقیا هفته ای یکبار نزد ایشان مشق موسیقی می کنند در ادامه  می توانید مصاحبه کوتاهی که با ایشان داشتیم را بخوانید.

خانم دارالشفایی لطفا از تحصیلات خود و شروع آموزش موسیقی بگویید؟

موسیقی خواندم و اتفاقی وقتی در فرهنگسرای خاوران گیتار تدریس می کردم  وقتی پروژه مدرسه مشارکتی  توسط موسسه پژوهشی کودکان دنیا شکل گرفت من به این بحث علاقه مند شدم  و از 84 تا کنون به بچه ها موسیقی تدریس می کنم.

تجربه شخصی من موسسه خانه ای برای اینده در محله  امام زاده یحیی تجربه خوشایندی بود. بیشتر این کودکان بی بضاعت یا بدسرپرست بودند  ووقتی با آنها  شروع به کار کردم ، تغییرات زیادی در آنها می دیدم که بسیار چشم گیر بود. در فضای زندگی آنها آرامش متناسب با روحیه کودک نیست . اما موسیقی به فروکش کردن خشم کودکان  کمک می کند و آنها را آرام می کند. به انها اعتماد به نفس می دهد تا کارهای مفیدتری انجام دهند. حتی بازدهی  آموزش آن بیشتر از آموزش موسیقی توسط بچه های قشر مرفه است.

شما چندسال است با مهرطه همکاری می کنید لطفا در این مورد هم توضیح بفرمایید؟

برای دختران مهرطه نیز یکبار در هفته کلاس موسیقی برگزار می کنم که کمک می کند خشم های ناشی از زندگی گذشته شان را کم کنند و آرامش بگیرند. دوستانی هستند که  موسیقی درمانی کار می کنند الان در موسسات خصوصی موسیقی درمانی کار میشود

من در کلاس موسیقی با بچه ها بازی حرکت موسیقی کار میکنم و قرار هست توانایی پایه ای موسیقی بچه ها پرداخته می شودبنابراین کلاس  مجموعه ای است از ریتم کلام و حرکت و آواز. بازیهای ریتمیک داریم و حرکت به معنای رقص به خصوص رقص ها محلی.  یا ملودی هایی که حرکت های ساده پای بچه هاست.

روند کلاس داستانی است. شخصیت ها داستانی هستند ماجرایی تعریف می کنم یا خواب دیدیم یا مثلا می خواهیم به جایی برویم ، یا خونه هست بنابراین آموزش غیرمستقیم در خلال کلاس موسیقی نیز مد نظر من است.

آموزش موسیقی باید بستر زندگی بچه ها باشد در طول هفته باید با موسیقی اخت شوند. شعر یاد بگیرند و این هم در کلاس من اتفاق میافتد که اگر بچه ها در خانه با کمک مربی ها شعرها را جمع خوانی کنند می توانند مفاهیم زیادی یاد بگیرند. مثلا باران می آید شعر باران را بخوانند، شب می شوند شعر شب، تابستان می شوند شعر تابستان را بخوانند... و با موسیقی و شعر جریان زندگی را یاد می گیرند.

 از انگیزه خود برای کار داوطلبانه بگویید؟

من فکر می کنم آموزش موسیقی حق طبیعی همه افراد است اما در ایران این آموزش مخصوص قشر خاصی است و در مدارس دولتی یا مناطق محروم موسیقی تدریس نمی شود. تلاش من این است که با حضور در مناطقی که خانواده های بی بضاعت در ان زندگی می کنند فرصتی برای بچه هایی ایجاد کنم تا موسیقی بیاموزند.

شماره حساب های موسسه

شماره کارت 5022291001693595 بانک پاسارگاد، شماره کارت

شماره حساب 116400537 , کد 032 , بانک تجارت شعبه پارک

شماره حساب 81077799901 , کد 326 , بانک پاسارگاد  شعبه قائم مقام

شمار حساب 1018504861122 , کد 101 , بانک اقتصاد نوین شعبه قدیر

توجه ( بسیار مهم )

موسسه مهرطه تنها دارای دو وب سایت رسمی به آدرس های ذیل می باشد : 

mehretaha.ir  و  mehretaha.com   

لطفا از کمک به موسسات دیگر که با آدرس های مشابه و با نام ما فعالیت می کنند جدا خوداری نماید جهت کسب اطلاعات بیشتر از قسمت تماس باما وبسایت با ما در ارتباط باشید - متشکرم