داوطلب خوش قول و مسئولیت پذیر باشد

مهرطه: محبوبه نجف خانی دانش آموخته‌ی رشته‌ی مترجمی زبان انگلیسی از مدرسه‌ی عالی ترجمه (دانشگاه علامه طباطبائی کنونی) و از اعضای شورای كتاب كودك و انجمن نویسندگان كودك و نوجوان است. او کتابهای زیادی را در حوزه کودک و نوجوان نیز ترجمه کرده است مانند، وقتی بابا کوچک بود، هزارتوی فضا، ماتیلدا، و مجموعه کتاب های جودی دمدمی.

خانم نجف خانی از حامیان موسسه مهرطه است و همواره یار و همراه ما بوده است.او یک دوره دبیری جایزه کتاب مهر را که از سوی این موسسه در جهت ترویج فرهنگ کتاب خوانی و افزایش اعتماد به نفس پایه گذاری شده ، برعهده داشته است. گفتگوی کوتاهی با این فرهیخته عزیز انجام داده ایم که در ادامه می خوانید:

ضرورت کار داوطلبانه از نظرشما چیست و چه ظرفیت هایی برای کارداوطلبانه در حوزه کودکان و نوجوانان وجود دارد؟

با توجه به عریض و طویل بودن دستگاه های دولتی در همه کشورها، معمولا گروهی از افراد متعهد و دلسوز و نیکوکار هر جامعه با دیدن مشکلات و نارسایی ها در زمینه های مختلف، به فکر تشکیل انجمن یا موسسه ای نیکوکاری می افتند. در کشورهای پیشرفته، کار داوطلبانه در موسسات نیکوکاری برای پرونده شخص، امتیاز به حساب می آید و معمولا جوانها برای ورود به دانشگاه های معتبر و یا استخدام در کمپانی های بزرگ، یکی از مواردی را که در رزومه شان قید می کنند، فعالیت داوطلبانه در موسسات خیریه است. اما در ایران، چنین فعالیت هایی یا به خاطر اجر معنوی و یا کسب تجربه در  زمینه حرفه کاری است. به اعتقاد من اگر کسی داوطلب انجام کار در انجمن های نیکوکاری است. افراد باید در وهله اول منضبط و خوش قول و مسئولیت پذیر باشند و به صرف این که داوطلب شده اند و بدون هیچ دستمزدی همکاری می کنند، نباید هر زمانی که میل و یا وقت داشتند ، همکاری کنند ، چون باعث اختلال در برنامه ها و اهداف آن انجمن می شود.

مورد دیگر این که، متاسفانه در کشور ما، به دلیل برخی سو استفاده ها از کمکهای مردمی به انجمن های نیکوکاری، و شفاف نبودن بیلان درآمدها و هزینه ها، اعتماد اکثر مردم به این موسسات کمرنگ شده است. با این که بسیاری از موسسات نیکوکاری با تشکیل هیئت موسس و گزارش سالانه از چگونگی تامین منابع مالی و هزینه های انجمن، سعی در اعتمادسازی و جلب افراد نیکوکار به تشکیلات خود را دارند، اما معمولا افراد نیکوکار اگر دوست یا خویشاوند قابل اعتمادی در ارتباط با آن انجمن داشته باشند حاضر به همکاری هستند
در حال حاضر، انجمن ها و موسسات مختلفی در زمینه مشکلات کودکان و نوجوانان به صورت داوطلب و جلب کمکهای مردمی فعالیت می کنند که بنده با چند تا از این موسسات تا حدی همکاری دارم و به دوستانم هم معرفی می کنم. اما با توجه به شرایط سخت اقتصادی کشور، مردم حتی اگر هم مایل باشند، توان مالی اندکی برای کمک دارند و کمک های مالی و یا کاری شان منضبط و پیوسته نیست.

شما یک دوره دبیر جایزه کتاب مهر نیز بوده اید این جایزه را چگونه ارزیابی می کنید و چه پیشنهادی برای بهتر شدن آن دارید؟
در مورد جایزه مهر، به نظر بنده، این که موسسه ای نیکوکاری علاوه بر تامین هزینه های زندگی و تغذیه جسمانی کودکان و نوجوانان در معرض آسیب، به فکر تغذیه و سلامت روحی و ارتقای سطح دانش و تجربه های زندگی آن ها نیز می باشد، کار ارزشمندی است. اما برای بهتر شدن این جایزه و کم کردن فشار از روی عزیزانی که داوطلب انتخاب کتاب می شوند، پیشنهاد می کنم مثل اکثر کشورهای جهان ( که خوشبختانه در ایران نیز اخیرا پا گرفته) به جای این که نوجوانان حجم عظیمی از کتابهای بازار نشر را بررسی کنند که کار بسیار سنگین و وقت گیری است، از فهرست کتاب های منتخب موسساتی که فکری و کارشان بررسی سالانه  کتابهای منتشره و اعلام کتاب های برگزیده است، استفاده کنند. موسساتی چون شورای کتاب کودک، کانون پرورشی و همین طور لیست لاک پشت پرنده که در هر فصل یا سالانه فهرستی از کتاب های منتخب را منتشر می کنند. ( اخیرا لاک پشت پرنده جایزه کتاب سال را به انتخاب والدین و مخاطبان کودک به اسم " جایزه گوزن زرد" راه اندازی کرده است. اما جایزه بخش نوجوانش را در دست بررسی دارد. این طوری کتابهای ضعیف پس از بررسی متخصصان کتاب در مرحله اول حذف می شوند. و فهرستی از کتابهایی منتشر می شود که از نظر بزرگسالان قابل قبول است . می توان این فهرست را به داوری مخاطبان کودک و نوجوان موسسه مهرطه گذاشت تا معلوم شود که کتابهای انتخاب داوران بزرگسال تا چه حد به سلیقه مخاطبان نوجوان نزدیک است.

شماره حساب های موسسه

شماره کارت 5022291001693595 بانک پاسارگاد، شماره کارت

شماره حساب 116400537 , کد 032 , بانک تجارت شعبه پارک

شماره حساب 81077799901 , کد 326 , بانک پاسارگاد  شعبه قائم مقام

شمار حساب 1018504861122 , کد 101 , بانک اقتصاد نوین شعبه قدیر

توجه ( بسیار مهم )

موسسه مهرطه تنها دارای دو وب سایت رسمی به آدرس های ذیل می باشد : 

mehretaha.ir  و  mehretaha.com   

لطفا از کمک به موسسات دیگر که با آدرس های مشابه و با نام ما فعالیت می کنند جدا خوداری نماید جهت کسب اطلاعات بیشتر از قسمت تماس باما وبسایت با ما در ارتباط باشید - متشکرم