جایزه سال مهر

داوران نوجوان ششمین دوره جایزه کتاب مهر به کتاب آسفالتی­‌ها جایزه دادند

مهرطه: مراسم اختتامیه ششمین دوره جایزه کتاب مهر تیر ۹۷ در فرهنگسرای سرو برگزار شد.

مراسم ششمیم دوره جایزه کتاب با حضور دختران نوجوان موسسه مهرطه (مرکز نگهداری دختران بدسرپرست و بی سرپرست) و انجمن توانمندسازی زنان وکودکان مهر و ماه و انجمن پرنده کوچک درخت زندگی برگزار شد.

در ابتدای مراسم شیدا رنجبر، دبیر علمی جایزه کتاب مهر، در مورد نحوه‌ی داوری و تعداد کتاب‌های خوانده شده طی این سال توضیحاتی ارائه کرد. رنجبر با بیان این نکته که در جشنواره امسال جمعن ۶۹ عنوان کتاب در طول ۱۰ ماه‌  بررسی شده است، اضافه کرد:  جمعن ۲۵ داور داشتیم؛ ۹ داور در مهر و ماه، ۷ داور در مهرطه و ۹ داور هم در انجمن پرنده درخت کوچک. همچنین ۳ جلسه هماهنگی، یکی در ابتدای سال، یکی اواسط سال و یک نشست هم در پایان سال به جهت انتخاب نهایی کتاب‌ها داشتیم . در جلسه آخر هر گروه کتاب‌های کاندیدشان را معرفی کردند، درباره‌اش صحبت کردند و از کاندیدشان دفاع کردند. نهایتن هم با رای گیری،کتاب‌های برگزیده و تقدیری انتخاب شد.

به گفته رنجبر، متن‌هایی که بچه‌ها تهیه کرده‌ و ارایه داده‌اند، خودشان نوشته‌اند و نظرها و ‌برداشت‌های خودشان است.اگر به نکته  مثبتی اشاره می‌کنند، نشان می‌دهد که نویسندگان توانسته‌اند از این روزن به قلب و جان آنها رخنه کنند و اگر از چیزی انتقاد کردند، بهتر است مورد توجه نویسندگان در نوشته‌ها و آثار بعدی قرار گیرد

مراسم با اعلام کتاب‌های برتر و تقدیری در حوزه تالیف و ترجمه توسط داوران نوجوان ادامه یافت. داوران ضمن نقد و بررسی و خواندن بخش‌هایی ازکتاب‌ها، برگزیدگان خود را معرفی کردند.

در این مراسم کتاب «یکی برای خانواده مورفی» با ترجمه فرخ بهبهانی و کتاب «ظهورفرانکشتاین» با ترجمه محمدرضا ملکی به عنوان آثار تقدیری بخش ترجمه معرفی شدند و کتاب «آسفالتی‌ها» با ترجمه ناصر زاهدی اثر برگزیده در حوزه ترجمه انتخاب شد.

داوران  کتاب «دشت پارسوا» نوشته مریم عزیزی را به عنوان اثر برگزیده تالیفی انتخاب کردند. داوارن نوجوان در ششمین دوره جایزه کتاب مهر از هادی نیلچیان، مدیر هنری و فعال حوزه کودک و نوجوان نیز تقدیر کردند.